Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
***HELMIKUISET MA-TI****
Kommentit (2)
Huomasin että tuolla olikin helmikuisten pino. siirrän tuon viestini sinne, unohtakaa tää...
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Huh miten kylmä oli ulkona tänä aamuna. Palelin leikkipuistossa ja jännitin ettei vaan tissit palellu. Onneksi vauvalla oli hyvä ja lämmin nukkua vaunuissa.
Kävin ekan kerran ihmisten ilmoilla vauvan syntymän jälken kotikylää kauempana lähikaupungissa, jonne on 50 km. Oli erikoista olla jossain. Tosi hyvin meni reissu, käytiin isomummoa tapaamassa vanhainkodissa, ROssossa ja isommat lapset kävi mummon kanssa uimahallissa ja mä vauvan kanssa ostoksilla sillä aikaa. En muistanut, että vaatteiden sovittaminen on aika vaikeeta yksin vaunujen kanssa, kun vaunut ei mahtunu koppiin ja joka paikka kuhisi porukkaa. Jäi siis mahtuvat housut ostamatta.a.. Mutta virkistävää käydä kuitenkin jossakin. Parin viikon päästä ois mummilan reissu Huittisten lähelle, matkaa 400 km. MItenhän mahdumme ees autoon, kun on vielä kaksi kissaakin sullottava mukaan. Ja kisut on saatava johonkin kiinni. Toiselle on pieneen tilaan menevä kantokassi, toinen panikoituu kassissa ja se katti on oltava kantolaatikossa. Kai se johonkin jalkatilaan on laitettava!
VIime yönä vauva nukkui ihanan sikeästi, herätti yhdeltä ja söi ja nukkui sikeästi vieressäni, söi kerran aamuvarhaisella eikä örissyt tai piereskellyt. Usein menee aamuyö pyöriessä ja tutia laittaessa suuhun. Jos noin hyvin nukkuis jatkossakin, voisin siirtää omaan sänkyyn aina syötön jälkeen. Mua valvottaa jos vieressä nukkuu örisevä vauva varsinkin kun on laitettava pari kertaa tunnissa tutia suuhun. Nyt kun nukkui makeesti, ei tarvinnut koko tutia.
NÄin unta että oli neljäs lapsi tulossa ja olin järkyttynyt. Mietin unessa, kuinka saan tän vauvan hoidettua -mulla kun oli tässäkin odotuksessa 25 viikkoa täyttä yrjöä ja loppuun asti hirmu pahoinvointi vuorokauden ympäri. Vauvoja tai lapsia sitä ottais vaikka kuinka monta mutta raskaana olo ja ponnistusvaihe riittävät mun osaltani jo!
Jaahas, mutta jos menis laittamaan tiskit ennenku beibi herää.
Ohoh, poitsu on jo 7 viikkoa!