Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eriasteinen autismi, valtavat erot!

Vierailija
26.07.2025 |

Toinen on tohtoriksi väitellyt itsestään huolta pitävä normaalisti käyttäytyvä ja erityisiä mielenkiinnonkohteita omaava aikuinen, toinen taas puhumaton tai yhtä sanaa hokeva ja itseään läpsivä laitoksessa asuva aikuinen. Onko perusteltua että heillä on sama diagnoosi?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
26.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole perusteltua. Eikä heillä ole samat diagnoosit. Jälkimmäisellä on diagnoosina autismi. Ensimmäisellä on autisminkirjon diagnoosi. Nämä ovat eri asioita. Valitettavasti menevät ihmisiltä sekaisin. Pitäisi palata vanhaan systeemiin, missä oli erikseen aspergerin oireyhtymä ja autismi. Itselläni on aspergerin oireyhtymä, enkä todellakaan haluaisi, että minua kutsuttaisiin autistiksi, koska tiedän, mitä autismi tarkoittaa.

Vierailija
2/2 |
26.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syöpä-diagnoosi tarkoittaa erilaisia asioita niin elämänlaadun, -pituuden kuin annettujen hoitojen suhteen. Onko perusteltua puhua syövästä, kun yksi kärsii hoidoista ja kohtaa silti kivuliaan kuoleman ja toinen selviää esimerkiksi pienen ja pinnallisen alueen leikkauksella? Minä löydän paljon yhteistä monen autistin kanssa, vaikka toimintakykymme saattaa erota suuresti. En koe asiaa ahdistavana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä yksi