Osaako sisäkissa takaisin kotiin?
Valjaissa on ulkoiltu, kissa on ollut kuukauden meillä.
Nyt oli pässyt livahtaa valjaistaan ja ensin puussa nökötettyään koko päivän, se yön aikana on lähteny jonnekin. Emme olleet omassa pihassa.
Osaako kissa kotiin vai eksyykö se yksinään?
Kommentit (21)
Soita sivuilta löytyvään neuvontanumeroon.
Miksei heti haettu puusta??
Yleensä sisäkissa ei mene kauas.
Loukku ulos ja ruokaa, kutsumalla tuskin tulee.
Tässä lisää ohjeita
Vierailija kirjoitti:
Miksei heti haettu puusta??
Yleensä sisäkissa ei mene kauas.
Loukku ulos ja ruokaa, kutsumalla tuskin tulee.
Olin koko päivän odottanut puun luona jos olisi tullut alas, sitten soitin pelastuslaitokselle ja meinasi sieltä että voin seuraabana päivänä soittaa hätäkeskukseen jos ei oo tullut alas. Kävin myöhään illalla vielä katsomassa ja edelleen oli puussa. Aamulla ei enää ollut.
Olisi pitänyt ripotella herkkuja tielle kun menin kotiin. :(
Ap
En ole facebookissa, siellä ilmoituksen olisi kyllä hyvä olla...ap
Jossain lähistöllä se lymyilee peloissaan, ja tuskin tulee itse tai edes kutsumalla. Kaikki konstit kuitenkin käyttöön. Vaikka lappuja naapureiden laatikoihin, jos ei somessa ole.
Tuo etsijäkoira on hyvä, voi hyvinkin paikallistaa kissan piilopaikan. Kannattaa noihin linkkeihin tutustua, jos on vieras juttu. Koiralla on paras nenä.
Mun kissa ainakin kuppasee vieraissa.
🐱 valitsee orjansa ja sinua se ei halunnut
Voi osata tai sitten ei, kissat on yksilöitä.
Sisäkissa ei osaa kotiin, koska ei edes tiedä, mikä talo on se oma. On nähnyt sen vain sisältä. Mutta huoli pois, kaverin sisäkissa löytyi vielä kuukaudenkin jälkeen ihan hyvässä kunnossa, kun pääsi puutalokaupungissa karkuun pian muuton jälkeen. Se oli mennyt loukkuun, jonka sai eläinsuojeluyhdistykseltä lainaan. Sinne vaikka sun käytetty vaate, tuttu tuoksu voi houkutella.
Voit yrittää sitä, että jätät kissan hiekkalaatikon ulos, se tunnistaa oman hajunsa. Jos kissa on ollut kuukauden sulla, niin ei se välttämättä palaa vapaaehtoisesti. Pyydä loukutusapua. Onnea, toivotaan että kisu pääsee turvallisesti kotiin!
Onneksi meillä on vapaasti ulkoilevat kissat. Osaavat takaisin kotia, kun reviirit on tuttuja.
Kaverin sisäkissa karkasi kerrostalon alimman kerroksen asunnon ikkunasta. Vuorokauden kuluttua nökötti siinä ikkunalla mistä oli ulos mennytkin
Eläimet, jopa eläinlapset, on hyvin neuvokkaita ja kissa osaa kyllä seurailla omia jälkiäänkin
Yleensä osaa. Työkaverin kissa oli lähtenyt, ollut poissa viisi vuotta. Sitten tullut takaisin, oli syönyt ja lähtenyt uudestaan, siltä reissulta ei enää ollut palannut.
Meillä oli kerran kaverin sisäkissa hoidossa. Karkasi sitten tuuletusikkunan hyttysverkosta olleesta kolosta meidän huomaamatta. Oma silloin jo edesmennyt kissamme ei ollut koloa ikinä havainnut, niin emme tajunneet, että kissanmentävä kolohan siinä oli. Oltiin ihan surun murtamia ja hädässä, kun ei uskottu että kissa osaa takaisin vieraaseen paikkaan. Käytiin etsimässä tuloksetta. Jätettiin yöksi terassin ovi auki josko kisu kuitenkin osaisi palata ja voi sitä iloa ja ihmetystä kun tuntien päästä olohuoneesta kuului rapinaa ja kissa oli palannut! Eli kyllä AP toivoa on!
Vierailija kirjoitti:
Onneksi meillä on vapaasti ulkoilevat kissat. Osaavat takaisin kotia, kun reviirit on tuttuja.
Niin on naapureillakin. Tulevat (kerran) kuseskelemaan autotalliin ym. Toisella kertaa löytyy loukusta, ilmoitan facebookissa että saa noutaa ja käyttää samalla reissulla leikkuutettavana. Yksi jäärä ukko jolla useampi kissa ei leikkuuta. Mutta todistettavasti kissalla on vaan yksi henki ja se umpeutuu kun tulee uudestaan.
Kiitos! T. Ap
Laitanko kissahiekkalaatikon sinne puun luo josta karkas vai kodin pihalle? Meiltä puun luo on noin kilometri.
Olen mennyt pimeällä ulos taskulampun kanssa, kävellyt ja kutsunut kissaa. Aika nopeasti on tullut taskulampun valoon.
Osaa, osaa. Lähdetään joka kesa kuukaudeksi reissuun. Aina ovat kissat sisälle löytäneet kun on kotiin palattu. Kuukauden nauttivat vapaudesta ja sitten arki koittaa heillekin.
Up!