Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Taas Suomen ainoa politiikan supertähti oikeiston maalituksen kohteena

Vierailija
17.07.2025 |

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011350248.html

"Kenties tiukin kritiikki tuli viime lokakuussa kirjailija Meri Valkamalta. Hän kirjoitti kolumnissaan Demokraatissa, kuinka Marinin hiljaisuus Gazasta näyttäytyy erityisen järkyttävänä siksi, että tämä on brändännyt itseään kansainvälisesti Ukrainan sodalla ja ukrainalaisten hädällä.

Väliä on lähinnä valkoisilla uhreilla. Ruskeista ei niin väliä, Valkama tilitti.

Marin ei viitsinyt ottaa puolta Hamasin 7 lokakuuta 2023 tekemän terroristihyökkäyksen puolesta, jossa palestiinalaisryhmät murhasivat hyökkäyksessä 1 139 ihmistä, osa nuorista naisista mm. raiskattiin ennen murhaamista. Lokakuun 7. päivän hyökkäyksen eniten uhreja vaatinut joukkomurha tapahtui elektronisen musiikin Supernova Sukkot Gathering -musiikkifestivaaleilla jossa oli nuoria.

Lisäksi Hamas otti noin 250 panttivankia, joista osa on myöhemmin kuollut. Hyökkäys oli Israelin itsenäisyysajan verisin.

Hamas on Gazan väestön vaaleilla valitsema

Hamas on hallinnut itsevaltaisesti Palestiinan valtioon kuuluvaa Gazan kaistaa siitä lähtien, kun se voitti vuoden 2006 parlamenttivaalit. Liike soveltaa hallinnossaan islamistista šaria-lakia, ja ihmisoikeusjärjestöt syyttävät sitä kidutuksesta, teloituksesta, sensuurista, naisten huonosta asemasta ja rutiininomaisista väärinkäytöksistä.

Hamasin yhtenä tavoitteena on ollut myös Israelin valtion tuhoaminen. Hamasin vuonna 1988 kirjoitetussa peruskirjassa vaadittiin Israelin valtion tuhoamista.

Gazan sodassa Hamas taistelee siviilien joukossa siviilivaatteissa ja on pitänyt tukikohtiaan mm. sairaaloiden alla päättäen sähkön, veden, elintarvikkeiden jne. jakamisesta.

Ymmärrän hyvin, miksi Sanna Marin ei ole valinnut puolta Palestiinan ja Israelin välillä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
17.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Marinin pitäisi ottaa kantaa Palestiinan puolesta Gazan sodassa, jotta häntä voitaisiin syyttää taas tyypilliseksi juutalaisvastaiseksi vasemmistolaiseksi oikeiston toimesta. Suo siellä vetelä täällä.

Tärkeintähän on saada haukkua Suomen ainoaa politiikan supertähteä, koska hän on demari eikä oikeistolainen esim. kokkare, joiden (itkupotkuraivarit) olisi pitänyt Suomen Toivo-puolueena saada ensimmäinen politiikan supertähti byääh!

Vierailija
2/5 |
17.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos Sanna Marin on meidän politiikan ainoa supertähti ei asiat ole kovin hyvin. Hänhän on idiootttti, joka myisi mummonsakin raha himoissaan. Ja oikeasti kukaan ei tunne sitä maailmalla. Ei kukaan. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
17.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Donald Trump on tämän hetken suurin supertähti, vertaansa vailla.

Vierailija
4/5 |
17.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valkaman kaltaisille desanteille väliä on vain ruskeilla uhreilla - valkonaama on heille se vihollinen kaikessa.

Vierailija
5/5 |
17.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi Sanna Marinin pitäisi ottaa kantaa jonkun toisen ihmisen mielipiteisiin?

Ilmeisesti taas kadehditaan sitä, että nainen, ja vielä vasemmistopuolueesta, on menestynyt maailmalla. Tietysti nämä suomalaiset botoxilla ja silikonilla täytetyt hallituspuolueiden edustajat ovat niin kateellisia.

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi yksi