Saako metsissä olevilta hylätyistä pelloilta syödä, läheisessä oellossani metsässä valtavia lanttuja, naureita, punanjuurta
Voiko mitenkään selvittää tuollaisen pellon omistaa että saisi tietää saako kasviksia muutamia ämpärillisiä poimia omaan käyttöön? On myönnettävä että nytkin naurista tuolta pellolta kärsin ja haluaisin muutamia ämpärillisiä näitä herkkuja käydä keräämässä- toisaalta pelto keskellä metsää ja löysin sen sieniretkellä, kumpi sitten parempi että metsän eläimet vai minä, Ihminen ja nainen, syön nuo metsän peltoherkut?
Kommentit (17)
Jos kerran kaivoit ne jo ilmeisesti maasta, niin sen kuin poimit sitten?
Jospa ihan ensin opettelisit suomen kielen. 😄
Ei niin mitätöntä asiaa, ettei trolli siitä trollattavaa keksi
Todennäköisesti riistapelto, eli houkutellaan saalista paikalle. Ei saa ottaa eikä ole hylätty
Jos löysit pellon, siltä ei saa kerätä eikä syödä mitään. Se pelto ei ole hylätty. Hylätyn pellon tunnistaa siitä että siellä ei kasva mitään.
Ei ole hylätty. Nuo kasvikset eivät kasva itsekseen, eli joku on ne sinne kylvänyt.
EI hylätyillä pelloilla kasva ku rikkaruohot.Niitä voit kerätä ja viljeläkin varmaan tykkäisi.
Olisko siellä ankeriaita syömässä lanttuja?
Riistapellolle muuten harvoin istutetaan täysin kuranttia kamaa...
Vierailija kirjoitti:
Jospa ihan ensin opettelisit suomen kielen. 😄
Muutenhan menisi hassunhauska trollaus ihan pieleen
Vierailija kirjoitti:
Jauhenjuurta saa ottaa jos löytyy
Kunhan muistaa pestä Fairylla.
Vierailija kirjoitti:
Riistapellolle muuten harvoin istutetaan täysin kuranttia kamaa...
Ai meinaat että jossain myydään jotain ö luokan siemeniä? "Tästä nauriita jotka ei idä ja herneitä jotka ei tee palkoja"
Ihan normikamaa sinne kylvetään.
Vierailija kirjoitti:
Riistapellolle muuten harvoin istutetaan täysin kuranttia kamaa...
Mihin aikaan vuodesta nauriit ja punajuuret istutetaan? Ei ole vielä taimia kaupassa ollut myytävänä taimia.
Pellon omistaja kyllä selviää äkkiä, soitapa Maanmittauslaitokseen.