niskassa luomi... ? kokemuksia
tollanen ulospäin suuntautunut ja nyt siihen on tullu joku raapasu ja pieni rupi... en saa sormiani pysyyn siitä erossa vaan räplään sitä koko ajan. Rupee oleen kohta kipee... Ilmeisesti pitäs mennä näyttää jossain vaiheessa lääkärille?
Pelkään vaan hulluna kun multa poistettiin yks patti selästä ja iho reagoi tosi voimakkaasti ja muodosti arpikudosta paljon, sitä on sielä vieläkin... patin tilalle tuli kasa arpikudosta... Reagoikohan toi niskan iho samalla tavalla?
Kommentit (5)
Sinuna kyllä kävisin poistattamassa sen, pieni arpi on vähemmän epämiellyttävä kuin alituiseen kiusaava luomi joka hankaa paidankauluksiin, koruihin yms.
Ei tällä kertaa välttämättä tule arpikudosta niin paljon.
täytyy näyttää sitä lääkärille seuraavalla kerralla ja jos se kipeytyy niin mennä sitten ihan sitä vaan näyttään...
Multa on otettu vaikka kuinka monta, myös kasvoista yksi, eikä jäänyt mitään jälkeä.
Mulla tosiaan luomia tosi paljon ja olen näyttänyt niitä ihotautilääkäreille (siis parille eri otteeseen kun ensin äiti huolestui, sitten mieheni).
Molemmat sanoivat, että huolestu sitten vasta jos ne alkavat kasvaa tai muuttaa väriään itsestään. Kerroin, että olin repinyt joskus vahingossa, sanoivat että ei ole hyväksi mutta mihinkään jatkotoimenpiteisiin eivät kehoittaneet myöskään.
t. 2
Yksi poistettiin ja oli terve (tutkivat) ja toista en anna ottaa kun jäi ihan hirveä arpi.
Laita laastari päälle niin ettet saa raavittua. Mulla on useamman kerran tullut vertakin, laastari vaan päälle. Hengissä olen vaikka sanovat olevan vaarallista.