Uskallatteko tehdä jalkaprässiä? (Polvet)
Kommentit (9)
Kyllä uskaltaa kun katsoo liikeradan kohdalleen. Eli jalat menee suorassa linjassa koukkuun ja ojentuu myös eli eivät dippaa sisäänpäin. Jos nostaa jalat jalkalaudan yläosaan, se vähentää painetta polvilta ja siirtää sitä pakaroille enemmän jos polvet pelottaa. Lisäksi jos haluaa olla extraturvassa niin hitaat toistot, joka vähentää loukkaantumisriskiä huomattavasti.
Mihin ne menee? Älä laita liikaa painoa, äläkä työnnä jalkoja suoraksi jolloin polvet lukittuu, niin päinvastoin polvet vahvistuu.
Jos sinulla on nivelongelmia, ota ensin röntgenkuvat polvista ja kysy lääkäriltä onko turvallista. Aina ei ole.
Minne ne menevat? Ei minun ole menneet minnekaan vaikka vuosikausia olen treenannut.
Kyllä sitä uskaltaa, mutta sitä säärien nostoa laitteessa ei ikinä.
Vierailija kirjoitti:
Jos sinulla on nivelongelmia, ota ensin röntgenkuvat polvista ja kysy lääkäriltä onko turvallista. Aina ei ole.
jos lääkäriltä aikoo jotain kysyä liikunnasta niin kannattaa valita urheiluun perehtynyt lääkäri.
Itselläni on polvissa kulumaa. Treenaan mielummin levytangolla kuin koneilla koska niissä tulee paremmin myös asennon ylläpidon treeniä ja muutenkin ovat kokonaisvaltaisempia.
Teen kyykkyä levytanko niskassa sellaisilla painoilla että sarjapituudet ovat noin 10-15 toistoa. Jos teen raskaammilla painoilla niin polvet kipeytyvät helpommin.
Toinen omille polvilleni hyvin sopiva liike on maastaveto jonka voi tehdä vaikka jalat suorana jos se tuntuu paremmalta.
Etureidet ovat itselläni hankalimmat treenattavat koska jalkaa suoristavat liikkeet käyvät helposti polven päälle (esim sellainen missä istutaan ja suoristetaan jalkoja vastusta vastaan)
Mene osaavalle fysioterapeutille ja pyydä treeniliikkeet ja ohjelma.
Ja jos on yhtään ylipainoa niin se pitäisi hoitaa pois. Oliko se niin että kilon painonpudotus vähentää neljä kiloa polveen kohdistuvaa rasitusta esim kävellessä..
Ja muista venytellä. Kireät lihakset voivat myös aiheuttaa polvikipuja, varsinkin pakara ja takareisi.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä sitä uskaltaa, mutta sitä säärien nostoa laitteessa ei ikinä.
Ahaa, kerro lisää! Ap
Ei ole vielä mennyt, vaikka vuosia olen niitä tehnyt