Uusi laki häkihtaa tes systeemin romahtamiseen ja työnantaja saa päättää palkat
HUOLI kohdistuu ennen kaikkea esitysluonnoksen pykälään, jonka mukaan työnantajien tulisi maksaa samaa palkkaa samasta tai samanarvoisesta työstä. Samanarvoinen työ määritettäisiin neljällä kriteerillä. Ne olisivat pätevyys, kuormitus, vastuun määrä ja työolot.
Perussuomalaisten mielestä palkkojen pitää määräytyä työehtosopimusten sekä työmarkkinoiden kysynnän ja tarjonnan perusteella, ei lakiin lisättävien kriteereiden perusteella. Jos palkkausta pitäisi kohentaa lain perusteella ohi työehtosopimusten, julkisen talouden kantokyky ja yritysten toimintaedellytykset voisivat perussuomalaisten mukaan pahimmillaan vaarantua.
Kommentit (3)
Vierailija kirjoitti:
Mitä on häkihtaminen?
Tekstistä ilmenee mistä on kyse. Eipä se hesarinkaan otsikko ihan totuudenmukainen kyllä ole
Perussuomalaiset kavahtaa myös sitä, että työnantajien pitäisi raportoida palkkauksestaan tasa-arvovaltuutetun toimistoon palkattaville virkamiehille. Puolueessa suunnitelmaa kutsutaan tasa-arvo-stasiksi. Velvoitteiden rikkomisesta voisi esitysluonnoksen mukaan seurata sakot.