Niin totta, LIIKUNTA EI LAIHDUTA! OV
Olen nyt viime syyskuusta alaken liikkunut 3krt/vko, lähinnä jumpassa 50min kerrallaan. Vuoden vaihteeseen asti jaksoin tehdä ruokaremonttia ja painoa putosi -7kg. Tänä vuonna olen syönyt samalla lailla, mutta lisä muutoksia en ole tehnyt. painoa ei ole tippunut kiloakaan sen jälkeen, ei ole kyllä tullut takaisinkaan. Liikuntaa olen jatkanut säännöllisesti, joskus en ole päässyt kuin 2krt jumppaan työvuorojen vuoksi ja yksi viikko en ollenkaan.
Mutta todellakin liikunta ei laihduta, vaan ruokavalio muutokset. En tarkoita ettei liikunnasta olisi hyötyä, jatkan sitä tottakai. Mutta monelta voi mennä motivaatio laihtua, kun ei tulosta tule (kiinteytymistä kyllä jonkun verran)
Amen
Kommentit (17)
Pyöräilin (pakosta) 7km päivittäin ja ratsastin tunnin. En ehtinyt kunnolla syömään, välipalaksi vetelin viinereitä yms.
Laihduin 11kg muutamassa kuukaudessa.
Siihenhän painonvartijoidenkin ohjeet perustuvat, että ihminen laihtuu syömällä oikein, vaikka ei liikkuisi millin vertaa.
Mutta onhan se selvä, että jos ihminen kuluttaa vaikka 1700 kcal eikä liiku lainkaan, niin hän on takuulla tukevampi, kuin ihminen, joka kuluttaa 1700 kcal, mutta liikkuu vielä lisäksi päivittäin 500 kcal:n edestä.
Ruokavalion muutos yksinään tekee paljon suuremman loven kilomäärään, kuin lisätty liikunta.
Juuri tämä tosiasia saa useimmat ihmiset väheksymään liikunnan hyötyjä ja laihdutus hoidetaan mieluummin sillä nälkäkuuritekniikalla, joka usein vain kiduttaa ihmistä ja ei vie kiloja pysyvästi.
Liikunta on kuitenkin ehdottomasti mieletön tuki laihdutuksessa! Jos muistaa syödä terveellisesti, niin kyllä tuloksia tulee. Ja mikä tärkeintä ainakin minulla, säännöllinen liikunta tasoittaa sitten niitä ruokavaliorepsahduksien seurauksia:)
Ja se ainainen jauhanta liikunnan muista hyvistä vaikutuksista ei ole mitään turhaa puhetta, ei todellakaan. Vointi on parempi, mieliala korkealla ja kropassa näkyy ja tuntuu hyviä muutoksia, tuntuu, että jaksaa mitä vain!
Minä suosittelen liikkumaan, joka päivä jos suinkin mahdollista.
T: Entinen sohvaperuna, jota ei ennen olisi saanut villit hevosetkaan liikkeelle!
ja kulutuksen suhteeseen?
Eli pelkkä ruokaremontti kyllä laihduttaa ja liikunnalla sitä voi hyvin tukea. Lisäksi liikunta siis kiinteyttää mitä pelkkä laihtuminen ei tee, sekä nostaa kuntoa ja näin parantaa terveyttä.
Tietty laihtumisen nopeus riippuu siitäkin mikä lähtötilanne on. Jos ruokatavat on mitä on ja liikunta olematonta sekä ylipaino runsas, on luonnollista että ruokavalion kuntoonlaittaminen ja liikunnan aloittaminen laihduttavat nopeasti. Tietyn tason saavutettuaan tuo laihtuminen sitten hidastuu ja moni turhautuu tuolloin.
Minä laihduin kyllä sillä, että kävin 5-6 kertaa viikossa noin tunnin reippaan lenkin kävelemässä. Tietysti myös katsoin vähän mitä söin, mutta tuon liikkumisen ansiosta ei tarvinnut sitä niin hirveästi kytätä.
Aloitin liikunnan ja itsellä putosi paino nelisen kiloa puolessa vuodessa. Ruokailutottumukset ihan ennallaan. En usko että enää putoaa mutta ihan mukavaa näinkin. Nyt joutuu liikuttamaan vähemmän kiloja ja siksi energiankulutuskin aiempaa pienempi eli siksi varmaan häviää se liikunnan laihduttava vaikutus. Piti vaan laittaa motivoimaan muita laiskoja että kyllä siitä jotain hyötyä on.
Päinvastoin, liikunta voi " lihottaa" . Kun lihasmassa korvaa läskin, niin paino nousee, sillä lihas painaa enemmän kuin läski. Laihduttaessa ja muokattaessa vartaloa olisikin hyödyllisempää tarkkailla peilikuvaa kuin puntaria. Painoa on voinut tulla lisää, mutta kroppa voi näyttää ihan toiselta.
Eteenkään naiset ei voi selitellä lihasmassan kasvun takia painon putoamattomuutta. Eri asia on miehet ja varsinkin " vääntäjät" jotka käyttävät lisäravinteita.
Silti liikunta on hyvästä ja auttaa panon hallinnassa. Moni vain tuppaa syömään sitä enemmän mitä enemmän liikkuu. Kuten minä, mutta en silti vaihtaisi liikunnan tuomaa hyvää oloa mistään hinnasta vähempään kilomäärään.
Pelkkä kävely ei vielä kuluta kovin paljon kaloreita. On helppo syödä yli kulutuksensa vaikka kävelisi joka päivä tunnin. Sen sijaan tunnin juoksulenkki tai muu rankka liikunta kuluttaa jo useamman sata kaloria, ja rankalla liikunnalla voi hyvin korjata pienet repsahdukset ruokavaliossa.
Liikunnan merkitystä terveydelle ei silti pidä väheksyä yhtään. Nykytiedon mukaanhan ylipaino ei vielä itsessään ole niin suuri terveysriski kuin ennen on luultu, vaan enemmän merkitystä on fyysisellä aktiivisuudella.
Laihduttajille vielä vinkiksi, että ihminen, jolla on hyvä lihaskunto, kuluttaa enemmän, kuin samanpainoinen ihminen, jolla on korkea rasvaprosentti ja vähän lihasta. Eli senkin takia laihduttajan kannattaa huolehtia lihaskunnostaan. Ja näyttäähän se lihas toki paremmalta kuin löysä massa. Ei laihakaan ole hyvännäköinen, jos ei ole kiinteä.
Liikuntaa lisää lihasmassaa, mikä kuluttaa enemmän levossa kuin läski. Liikuntaa ehkäisee säästöliekki- ilmiön syntymistä.
Peilistä näkee paljon paremmin kun läski alkaa sulaa ja lihakset tuovat ryhtiä kroppaan.
Vierailija:
Eteenkään naiset ei voi selitellä lihasmassan kasvun takia painon putoamattomuutta. Eri asia on miehet ja varsinkin " vääntäjät" jotka käyttävät lisäravinteita.
vaan normaalista liikunnan aiheuttamasta lihasten kasvusta ja läskin palamisesta, jota myös erheellisesti kiinteytymiseksi kutsutaan.
Lisäsin liikuntaa reippaasti ja katsoin vähän mitä suuhuni laitan (en tosiaan ole nälkäkuurilla).
Painoa on pudonnut 3 viikossa vain 2kg, mutta vyötärönympärys on kaventunut 115 sentistä 110 senttiin =))
Vierailija:
vaan normaalista liikunnan aiheuttamasta lihasten kasvusta ja läskin palamisesta, jota myös erheellisesti kiinteytymiseksi kutsutaan.
Miten niin erheellisesti? tietysti kiinteutumisen yksi osa on se, että parantunut lihaksisto myös tukee kroppaa eri tavalla, esim maha pysyy paremmin kuosissaan.
Liikunnassa on sekin hyvä puoli, että ainakin sen ajan on pois jääkaapilta. Mutta tosiaan, näppisääntönä munkin kuluttaminen vaatii tunnin juoksulenkin tai pari tuntia kävelyä... Siitä voi miettiä, voiko ruokatottumukset pitää mässäilynä ja laihtua liikkumalla.
Vierailija:
Miten niin erheellisesti? tietysti kiinteutumisen yksi osa on se, että parantunut lihaksisto myös tukee kroppaa eri tavalla, esim maha pysyy paremmin kuosissaan.Liikunnassa on sekin hyvä puoli, että ainakin sen ajan on pois jääkaapilta. Mutta tosiaan, näppisääntönä munkin kuluttaminen vaatii tunnin juoksulenkin tai pari tuntia kävelyä... Siitä voi miettiä, voiko ruokatottumukset pitää mässäilynä ja laihtua liikkumalla.
Se on kuule läski, joka palaa ja lihakset, jotka kasvavat. Ei lihakset millään lailla " kiinteydy" , ihan anatominen ja fysiologinen mahdottomuus ;)
Syön silloin enemmän, paljon enemmän, kuin jos olisin ollut vaan sohvaperunana kotona (tällöin en olisi välttämättä syönyt mitään, ehkä vaan jonkun rasvattoman kevytrahkaherkun). Mutta liikunnasta tulee hyvä mieli, siksi harrastan sitä ainakin 3-4 kertaa viikossa.
Sen kertoo jo monet tutkimuksetkin