Entäs sitten, jos Kreikan saarilla alkaa olla samanlainen hintataso kuin Suomessa? Sen lämmön takiahan sinne mennään, eikö?
Mitä valittamista siinä on, jos ruoka ja alkoholi maksaa saman luin Suomessa? Olin maaliskuussa Milanossa - ihan vain Milanon takia - ja rahaa meni taatusti enemmän kuin Suomessa olisi mennyt sen viikon aikana mutta olinkin LOMALLA. Miksi suomalaiset kuvittelevat edelleen, että jossain etelässä pitäisi olla HALPAA?
Kommentit (6)
Kreikassahan on jo Suomen hinnat, ainakin Rodoksella vaatteet, kengät, jäätelöt jne. Turkki ja Bulgaria paljon halvempia ja niissä myös tasokkaammat hotellit.
Euroopassa on niin kova kysyntyä että voivat huoletta nostaa hintoja, mikä on tietty kiva paikallisille.
Niin, ei se hintataso Turkissakaan juuri eroa Suomesta ja tippien kanssa ollaan samassa. Ainakin pääosin, Esimerkiksi tänä kesänä dönerit ja limut maksoi sen 10-13 euroa. Olut on 3,5-5 Euroa baarissa. Ravintolaruoka kolmelle (kaksi hamppariannosta, yksi pippuripihvi) kustansi 80 Euroa.
Mutta sellaista se on. Lämpö ja lomailu kiinnostaa. Ei halpa ruoka. Toki, olisihan se kiva syödä halvalla, mutta pääasia ei ole hintataso vaan ihan muut asiat.
Sitten vaihdetaan Albaniaan tai muualle Jugoslaviaan.