Kuuluuko elämän olla sellaista että onnenhetket on vaan lyhyitä, ei pitkää onnea?
Mun koko elämä ollut aika huonoa, ehkä ihan lapsuus oli hyvää. Yläaste/lukio varsinkin jouduin koulukiusatuksi ja siitä alkoi alamäki. En sen jälkeen ole onnellinen ollut. Joitain pieniä onnen hetkiä vain
Kommentit (9)
Kyllä. Jos on liian pitkään onnellinen, ei enää osaa arvostaa onneaan.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä. Jos on liian pitkään onnellinen, ei enää osaa arvostaa onneaan.
Tämä on totta. Pitkän onnen ajan tunnistaa vasta jälkikäteen. Olin joskus todella onnellinen mutta pidin sitä itsestään selvyytenä. Nykyään onni on vain niitä pieniä hetkiä.
On lainaa onnen sekunnitkin ne surun tunnein maksetaan.
Onni on onnistumisen tunne. Tyytyväisyys elämään olisi kai oikea termi.
Ei tietenkään kuulu. Kukaan ei ole määrittänyt, kuinka pitkään onnellisuus kestää. Myös oma elämänasenne vaikuttaa onnellisuuteen. Vaikeinakin aikoina on mahdollista nauttia asioista, vaikkei se ehkä ole helppoa.
No jos onnella tarkoitetaan sellaista äärimmäisen euforista tunnetilaa, niin kyllä se normaalisti niin on.
Teoriassa elämä voisi olla onnellista. Käytännössä onnellisuutta koitetaan estää kaikilla keinoilla.
Onnellisuutta voi lisätä huomaamalla ja arvostamalla pieniä ja yksinkertaisia onnen hetkiä. Ihmisillä on yleisesti ottaen taipumus huomata ennemmin huonot asiat, mutta harjoittelemalla voi keskittyä onneen, olipa se kuinka pientä tahansa.
Joo kuuluu