Mitä mieltä olet muuttamisesta?
Tykkäätkö muuttamisesta ja siihen liittyvästä pakkaamisrumbasta vai onko se stressin ja inhon aihe? Entä onko hyviä tai huonoja muuttokokemuksia?
Kommentit (7)
Muutto on oikein oivallinen tapa tehdä inventaario ja perusteellinen siivous. Pidän siitä, että voi pikku hiljaa käydä tavaroitaan läpi ja lähteä puhtaalta pöydältä. Itse muuttoon, tavaroiden kantoon, jne tilaan muuttopalvelun.
Muuttaminen on mukavaa vaihtelua elämään.
En erityisemmin pidä muuttamisesta, mutta en inhoamaan sitä. Se on vain osa prosessia. Kaikki muuttokokemukset ovat olleet omanlaisiaan, pääasia että on saatu tavarat paikasta a paikkaan b.
Olen elämäni aikana asunut keskimäärin 2 vuotta per asunto. Aikuisiällä keskimäärin vieläkin vähemmän. Ja olen kuitenkin aikuisiälläkin asunut yli 9 vuotta samassa asunnossa. En kuitenkaan voi sanoa, että tykkäisin muuttamisesta tai että inhoaisin muuttamista. Lähes jokaiseen muuttoon aikuisiällä liittyy jonkinlainen elämänmuutos. Seuraava muutto on joko elämäni viimeinen tai viimeistä edellinen ennen kuin ehkä muutan palvelutaloon/vanhainkotiin. Olen nimittäin perinyt talon, johon muutamme eläkkeen koittaessa puolisolle, mutta muutammeko vielä kerran ennen sitä, on epävarmaa, koska nykyisessä asunnossa ei ole kaikkea sitä, mitä haluaisimme.
Muuttaminen on kyllä tosi hyödyllistä jos tarvitsee asua jossain muualla kuin senhetkisessä osoitteessa. On hyviä ja huonoja kokemuksia itse muuttohommasta.
Muuttoa suunnitellessa tulee käytyä läpi kaikki se tavara, mitä oikeasti ei enää tarvitse. Se on hieno juttu. Muutto on ainakin omassa elämässäni ollut aina muutos parempaan - isompaan asuntoon, lähemmäs työtä, joskus jopa lähemmäs vanhempia tai puolison vanhempia, jolloin on ollut tärkeänä tekijänä se, että toisaalta autamme vanhempia ja toisaalta saamme vähän apua lasten hoidossa, eli esim joskus vapaata kahdestaan.
Muutan huvikseni uudelle alueelle parin vuoden välein. Aina vuokralla. Pidän vapaudesta ja mahdollisuudesta liikkua. Käytän säästöni muihin sijoituksiin.