Heinäkuu, vaikka takki päällä tekee pihatöitä niin pakko lämmitellä välillä sisällä-kyllä saa ilmasto muuttua ja PALJON!
Vielä 5000 vuotta sitten Suomessa oli PARATIISILLISEN lämmintä, ilmasto oli kuin eteläisimmässä Ranskassa nykyään!
Lappia myöten kasvoi ihanat pähkinäpensaat, omenapuut, kirsikat, päärynät- nyt ilmaston vaihduttua eletään jo grönlantia ja napa- alueita muistuttavissa oloissa, hyi että!
Kyllä haluan vaihdosta takaisin lämpimämpi on oloihin ja jos siihen voi ihminen vaikuttaa aidosti niin kaikessa pyrin edesauttamaan ilmaston vaihtamista lämpimämmäksi!
Muita jotka valinneet ilmastonvaihdoksessa tämän HYVIEN puolen jossa yritetään palata vuosituhansien takaiseen Impivaaraan jolloin muinaisten metsäsuomalaisten mahtavat kuninkaat tekivät valtavia puisia pyramideja ja palatseja joista myöhemmin saatiin Suomesta lähi- itään orjiksi vietyjen suomalaisten ansiosta malli Egyptin pyramideille! Useimmat tutkijat nykyisin uskovat että Sfinksi esittänyt alunperin poroja ja sen alle on haudattu mahtava muinainen faarao joka on lapsena tulta suomeksi orjaksi arabeille ja muulle ruskealle väelle!
Ihanaa olisi palata ilmastoimpivaaraan vuosituhanten taakse- samanlainen ihana tuleva paratiisi meillä on edessämme jos jaksamme taistella ilmastonvaihdoksen puolesta!
Saturdays For Saunadays- Tehdään Suomesta Helteinen Jälleen!
Kuulin vuosia sitten teoriasta, että ilmastonmuutos tarkoittaisikin Suomeen kylmempää ilmastoa.