Kiinassa on tekotyöpaikkoja ettei menettäisi kasvojaan työttömänä!
Kommentit (9)
Työttömät pitävät toimistolla feikkipalavereja, pelaavat tietokoneilla ja pelikorteilla. Videon perusteella näyttää siltä, että leikisti töissä käymisellä on työttömille ainakin sosiaalista merkitystä.
Kannattaisi ennemmin perustaa vaikka joku järjestö, mihin sitten tullaan vapaaehtoisesti töihin. Olisi jotain aitoa hyötyäkin tuosta asetelmasta.
Teen leikkityötä töissä täydellä palkalla joka päivä. Pomo luulee, että teen töitä oikeasti 😅
ev lut lespojen naispappeus on leikkityöpaikka, tehdään muka töitä mutta oikeasti ollaan lesbona
Taitaa olla hyvät työttomyystuet Kiinassa, kun on varaa maksaa 6€/ päivä siitä, että pääsee esittämään työn tekoa. Ei suomalaisella työttömällä olisi tuohon varaa. Ilmeisesti Kiinassa ei ole myöskään työllisyystoimia, kuten kuntouttava työtoiminta, tai työkokeilu, kun tuollaisia feikkityöpaikkoja on.
Todennäköisesti feikkityöpaikasta saa feikkipalkkaa. Eikö sukulaiset ja tutut ala ihmettelemään, kun henkilöllä ei ole rahaa elämiseen?
Auttaisikohan tuollainen tyttöystävän saamisessa jos on työtön mies? Hmm... alkoikin kiinnostamaan tuollainen
Suomessa tuollaisesta pelleilystä seuraisi karenssi.
Tuet menisi poikki. Hyväntekeväisyyttäkään ei saa Suomessa tehdä säännöllisesti päivisin, se on poissa työnhausta ja karenssin paikka.
Nyt sain hyvän idean. Perustan tekotyöpaikan ja lavastan sen näyttämään toimistolta. Perin pääsymaksua (sisältää kahvin ja pullan), sekä lisämaksua tietokoneen, kopiokoneen , skannerin ja reiittimen ja nitojan käytöstä. Työllistän tällä itseni.