Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kätilöt äitiysneuvoloihin!

Vierailija
27.03.2007 |

Aamulehdessä oli muistaakseni sunnuntaina Kätilöliiton puheenjohtajan mielipidekirjoitus siitä kuinka kätilöt ovat parhaita asiantuntijoita työskentelemään äitiysneuvoloissa. Heidän koulutuksensa valmentaa kaikkiin äitiysneuvolan tehtäviin, ja lisäksi kunnat säästäisivät kun turhia äitiyspolikäyntejä jäisi pois, koska kätilöt osaavat arvioida tilanteen paremmin kuin terveydenhoitajat.



En voi sanoa muuta kuin että tätä epäkohtaa olen ihmetellyt jo pitkään! Kuka on parempi raskauden ja synnytyksen asiantuntija kuin kätilö? Terveydenhoitajat raapaisevat koulutuksessaan vähän kaikkea, mutta eivät todellakaan syvenny raskauteen, eivätkä saa yhtä perusteellista käytännön harjoittelua kuin kätilöt. Kyllä oikein kokenut terveydenhoitaja, jolla on myös omia lapsia, voi olla ihan päteväkin. Mutta vastavalmistunut reilu parikymppinen tyttö ei taidoillaan ja tiedoillaan vakuuta.



Omankin äitiysneuvolani terveydenhoitaja jäi eläkkeelle, mutta hänen tilalleen ei voitu muotoseikkojen vuoksi palkata virassa pitkäaikaisia sijaisuuksia tehnyttä kätilöä. Uusi terveydenhoitaja ei todellakaan tehnyt vaikutusta mm. imetystietämyksessään. Kyllä tuli ikävä sitä kätilöä!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei vastavalmistuneet kätilötkään mitään tiedä. Kätilöistä alkaa olla pula, joten heitä ei neuvoloihin riitä. Terveydenhoitajat ovat ihan päteviä siihen terveyden seurantaa. Heidän tehtävä on sitten ohjata eteenpäin tai hankkia tietoa, jos jotain he eivät tiedä.

Vierailija
2/5 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla oli ekassa raskaudessa kätilö ja kyllä tietämys oli huippuluokkaa tähän nykyiseen terveydenhoitajaan verrattuna.



Lastenneuvolassa voisi olla vaikka lastentautien erikoissairaanhoitaja. Ei ne terkkarit sielläkään mitään tiedä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta esimerkiksi eräs tuttavani ei voi tehdä kätilön hommia tällä hetkellä lainkaan, koska on kahden lapsen yh. Sairaala ei suostu antamaan hänelle pelkkää päivävuoroa, ja tokaluokkalaista esikoista ei enää oteta vuoropäiväkotiin (ja ihan järkevää se onkin). Pakon edestä hän on siirtynyt täysin toiselle alalle, vaikka voisi äitiysneuvolassa pitää jonkinlaista ammattitaitoa yllä ja lasten ollessa isoja siirtyä taas kätilön työhön, olisihan hänellä silloinkin vielä parikymmentä vuotta työskentelyaikaa jäljellä. Nyt ei taidot ruostuvat kun oman alansa töitä ei voi tehdä.



ap

Vierailija
4/5 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ovat " erikoistuneet" ja saaneet oppinsa synnytyksestä.



mutta, tämä on ikuisuuskiistanaihe.

Vierailija
5/5 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse opiskelin kätilöksi 90-luvun puolivälissä ja meillä oli opintojen alussa pieni pintaraapaisukurssi äitiyshuollosta ja se oli kuulemma kaikki, mitä terveydenhoitajille alasta opetetaan. Kyllä kätilöt tietävät sikiön kehityksestä ja raskauden seurannasta huomattavasti enemmän kuin th:t.