Kauanko selviäisit ostamatta vaatteita?
Tarkoitan uusia kaupoista tai käytettyjä kirppiksiltä.
Kommentit (25)
Tosi hyvin, koska ompelen suurimman osan vaatteistani itse.
Ainakin vuoden
Sukat ja alkkarit ekana loppuu
Vierailija kirjoitti:
Tosi hyvin, koska ompelen suurimman osan vaatteistani itse.
Mitä koneita sulla on?
Vuosia jos vaan kumpparit pysyy ehjänä.
Uusien vaatteiden tarve on ikäsidonnaista, ei sitä voi arvioida samalla mittarilla yleisesti.
Tämänhetkisellä vaatevarastolla 2-3 vuotta, ennekuin sukat ja alushousut alkaisivat olla uusissa/loppua.
Mitä alusvaatteita oikein käytätte kun ne hajoaa niin helposti?
Vierailija kirjoitti:
Uusien vaatteiden tarve on ikäsidonnaista, ei sitä voi arvioida samalla mittarilla yleisesti.
Okei, lapset kasvaa ja uusia vaatteita on siis pakko hankkia, mutta kuinka muuten ikäsidonnaista? Eiköhän ihmisen ammatti vaikuta enemmän ts. jos joudut töissä käyttämään omia vaatteitasi niitä on aika ajoin pakko hankkia monestakin syysyä.
Kyllähän sitä varmaan pärjäisi vaikka lopun ikäänsä mutta kuinka miellyttävää se sitten on. Tekemällä itse ja varastamalla
10 vuotta helposti. Armeijan jälkeen paino ollut sama jo lähes 20 vuotta ja kaapissa vaatteita joka lähtöön. Nuorena oli kiva shoppailla ja tilata netistä mutta 5v aikana en ole kuin t-paitoja, sukkia ja boksereita ostanut.
M38
Ompelen itse suurimman osan vaatteitani, joten eiköhän loppuikä menisi hyvin itsetehdyissä. Viime vuonna olin rintaliivikurssilla, joten niitäkään ei olisi tarvis ostaa. Ohuita sukkahousuja en saisi aikaan, mutta trikoosta voi ommella myös sukkia.
Vuosia, etenkin jos paikkaisi sukkia ja alkkareita.
Farkut kuluu reisistä ja paidat kyynärpäistä. Just kevyempiä kesäpaitoja ostin, joten kai mä muutaman vuoden pärjään. Villakangastakkini on vuodelta 2004, se ei osoita vielä mitään kulumisen merkkejä.
Aika lailla tyylikin on pysynyt koko aikuisen ikäni samanlaisena.
Vierailija kirjoitti:
Ompelen itse suurimman osan vaatteitani, joten eiköhän loppuikä menisi hyvin itsetehdyissä. Viime vuonna olin rintaliivikurssilla, joten niitäkään ei olisi tarvis ostaa. Ohuita sukkahousuja en saisi aikaan, mutta trikoosta voi ommella myös sukkia.
Mitä koneita sulla on ja mistä ostat materiaalit?
Itselläni alusvaatteet/sukatkin kestäny jopa 10-vuotta tai ylikin. Mietin kanssa mitä alusvaatteita ihmiset käyttää kun rikki menee.
Ehkä 10 vuotta. Jos en välittäisi siitä, että sukat alkaisi olla varsin parsittuja ja alusvaatteet kamalan näköisiä. Muut vaatteet riittäisi kunhan en liho tästä enempää. On varmaan liikaa vaatetta kaapissa.
Useita vuosia. Sukkiakin lienee mitä lie 50 paria. Paitoja ainakin saman verran. Talvikengät olisivat heikko kohta esim käyttämistäni Kuoman jalkineista alkaa aina pohja murenemaan parissa vuodessa eikä noita ole nyt varastossa kuin kaksi paria. Eikä noiden lisäksi talvikenkäosastolta löydy kuin yhdet Power Bootsit.
Lopun elämäni, jos tarveaineita on saatavilla. Osaan ommella, kutoa, neuloa, virkata, huovuttaa, tehdä ja korjata kenkiä.
Sukkiin tulee reikiä.