Ehdotan etta ne aidit jotka laittavat esikoisen paivakotiin vauvan synnyttya ilman terapeuttista syyta joutuvat maksamaan 35% lisamaksua hoidosta
Kommentit (13)
Lääkärin? Psykologin? Otetaanko huomioon jonot, jotta pääsee palveluihin? Siirtymäaika? Eli vain vahvimmat saavat palvelua? Heikoimmat eivät osaa tai kykene hakemaan apua. Kuka ottaa vastuun siitä, että kaikki tietävät vaunuja pukkelevan vauvan ja leikki-ikäisen äidillä olevan " terapeuttisia syitä" . Ihmisarvon tikulla osoittaminen on siis ihan jees?
niin surkeasti että on JO hoidossa kun kuopus syntyy? Saattanut olla jo useita vuosia kun nuorena on uransa aloittanut. Pitääkö silloinkin maksaa ko. lisämaksua?
Menisipä vielä toteutumisen asteelle.
Tuohan tarkoittaisi sitä, että hoitoa kuitenkin olisi samalla tavalla saatavilla kuin nykyäänkin, mutta pieneen lisähintaan. Lisä ei ole suuren suuri, ja pienituloisilla 35% lisä tarkoittaa joko vähän tai ei mitään (35% nollasta on nolla).
Mammat provosoitui heti tajuamatta, että tämä olisi ihan jees ehdotus: Se ei sulkisi lasta hoidon ulkopuolelle, mutta voisi laittaa sellaisen perheen, jossa asiat ovat oikein hyvällä mallilla, ajattelemaan pikkuisen rahaa ja lapsen etua. Suuria tuloja kunnallehan tuollainen uudistus ei tietenkään toisi, mutta jonkin rovon kuitenkin.
Eniten ärsyttää kun nää kommentoijat on yleensä niitä jotka jatkuvasti ottaa omaa aikaa iltaisin ja viikonloppuisin ja hoidattaa lapsensa ilmaiseksi sukulaisillaan.
Tutustumaan uuteen perheenjäseneen ja viettämään ansaittua " lomaa " arjen alituisesta kiireestä ja suoriutumispakosta . Eikö niin ?
Siis että isä maksaisi 100 euroa ja äiti 135 euroa kuussa, vai mitä tarkoitat? Miksi äidin pitäisi maksaa enemmän?
Minusta päivähoitomaksuun ei tarvita muutosta, mutta esikoisen kotihoidosta voisi saada kuopuksen vanhempainvapaan ajalta lisää korvausta. Esim. 100 ¿ lisää / lapsi.
Porkkanaa kiitos, ei keppiä!
Kuntalisän menettää kaikista lapsista jos yhden vie hoitoon. Mulle se tarkoittaa reilut 300 e kuussa enemmän maksuhja (ts. " menetettyä rahaa" ) jos laitan esikoisen osa-aikaiseen hoitoon kun kolmas syntyy.
Katsotaanko sellaiseksi
-lapsen kehitysviivästymä tms
-äidin fyysinen tai psyykkinen sairaus joka heikentää hänen kykyään hoitaa lapsia
-äidin opiskelut
-vastasyntyneen vauvan vaikea sairaus tai vamma joka edellyttää vanhemmilta paljon sairaalassa oloa
näin alkuun
jotain muuta?
Tämä aihe on KYLLÄSTYTTÄVÄ!
Nimittäin parempituloiset perheet pystyvät kustantamaan tuon lisämaksun ja tulevat edelleen laittamaan vanhemmat lapsensa hoitoon niin halutessaan. Ja pienituloiset taas hoitavat kaikki lapsensa kotona. Näin siis lapset ovat keskenään eriarvoisessa asemassa riippuen vanhempien tuloista, subjektiivinen päivähoito-oikeus on romutettu.
Esikoulu on ilmainen ja kuuluu toki asiaan , mutta vain puolipäiväisesti eli 4h / pv ja on ilmainen .
Päivähoitoon vieminen ja esikoulu ovat siis eri asia !
asianomaista todistusta ennen synnytystä, niin joutuu maksamaan tuplakelakorvauksen asianomaiselle, joka hoitaa lasta pph:lla.