Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yhdysvalloissa kongressin jäsenen tulee kerätä vaalirahoitusta n. 4 tuntia joka ikinen päivä tultuaan valituksi kongressiin

Vierailija
07.06.2025 |

Jos aikoo päästä uudestaan kongressiin. (Edustajainhuoneessa kausi on vain 2 vuotta, Senaatissa on kyllä 6 vuotta)

Ellei kongressin jäsen itse ole varakas, niin käytännnössä hän käyttää eniten työaaikaansa siihen että kerää rahoittajia uudelleenvalintaansa varten.

Sama jos Suomessa kansanedustaja soittaisi joka ikinen työpäivä KOKO VAALIKAUDEN AJAN vaalirahoittajia ympäriinsä kerätäkseen varoja seuraavia vaaleja varten.

Raha puhuu todellakin. Varsinainen demokratian irvikuva.

Ex-edustaja Marie Newman kertoo tästä. Edustajilla on ns. "call time" ja tarkoittaa sitä aikaa joka päivä kun edustaja soittaa yrityksille tai henkilöille jotka voisivat lahjoittaa rahaa.

Käytännössä nuo rahoittajat päättävät hyvin pitkälti lakiesityksien sisällöt sitten.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan neljä