Nainen, mitä mieltä miehestä joka ei puolusta naistaan/perhettään jos kotiin tunkeudutaan?
Kommentit (18)
En käyttäisi hänestä ilmaisua m.i.e.s.
Sitä mieltä.
100 % varmuudella voit sanoa, että puolustaako vai ei, vasta sen jälkeen, kun on joutunut tilanteeseen, jossa tarvitsee puolustaa.
Ja lähes 100 % varmuudella kovaa tyyppiä esittävät menevät nurkkaan ensimmäisenä vikisemään, kun henki on oikeasti vaarassa.
Että liekö joku lainoppinut kyseessä.
Mitäs mieltä naisesta joka ei puolusta kotiaan tai kotimaataan?
Eikö nainen pyydä karhulta apua? Sen hän tapaa metsässä mielummin kuin miehen..
Vierailija kirjoitti:
Mitäs mieltä naisesta joka ei puolusta kotiaan tai kotimaataan?
Häntä ei epäinhimillistetä kuten vastaavaa miestä, vaan tuollaista naista kutsutaan edelleen naiseksi. Miestä ei pidetä ihmisenä ollenkaan, ellei hän ole hyödyllinen ja käyttäydy muiden hyväksi.
Nykyisen sairaan ilmapiirin mukaan perhettään ei saa enää itse puolustaa. Siitä joutuu vankilaan. Tunkeutujan on annettava tehdä tehtävänsä rauhassa. Jos joku vastustaa rikollista, se rasisti vaiennetaan. Korruptoitunut virkavalta pitää siitä huolen. Kiitos vihervasemmisto.
Mua kiihottaisi kun porukka tummia miehiä murtautuisi meille, mitään ryöstettävää meillä ei ole mutta nauttisivat porukalla vaimoni lihaisista nautinnoista, "säästääkseen henkemme" 🤤
M53
Mielipiteen voisi tosiaan muodostaa vasta, kun sellainen tilanne tulisi. Mutta sellaista en pitkään tapaillut, joka nukkui pesäpallomaila sängyn alla ja teräase yöpöydän laatikossa, muka valmiina puolustautumaan. Sehän on kaikkea muuta kuin rohkeuden merkki. Säikky raukka.
Aloittaja mites se tasa-arvo sun aloituksessa?
Suomen täysin mätä oikeusjärjestelmä toimii niin että jos joku hyökkää kotiin ja puolustaudut tätä vastaan saat todellakin paljon kovemmat syytteet kuin tämä hyökkääjä
Voimaantunut nainen ei kaipaa muita puolustamaan itseään. Varsinkaan miestä.
Mun eksä oli tämän tyyppinen ritari.
Hän änkesi jops naisten vessaan isolle asialle. Kun miesten vessa oli varattu. Eikä pystynyt puolustamaan minua kännikalamiehille. Kun kettuilivat minulle.
Jos tosi paikka olisi tullut hän olisi varmaan hypännyt mun syliin. Tai mennyt mun selän taakse piiloon
Pitää tuollaista voimaannuttavana naisen elämää tukevana ja itsenäisyyteen kannustavana kunnes miehen pitäisi jotain tehdä ja olla mies
Vierailija kirjoitti:
Suomen täysin mätä oikeusjärjestelmä toimii niin että jos joku hyökkää kotiin ja puolustaudut tätä vastaan saat todellakin paljon kovemmat syytteet kuin tämä hyökkääjä
Siinä vaiheessa kun on oikeasti tilanne päällä, ajatteleeko ihminen että "ei, en lyö tai tee mitään tuhmaa, siitä voi tulla sakkoa tai jopa ehdollista vankeutta, hyi hyi!"
Jotenkin henkisesti köyhää kun ei saa otsikon lisäksi kirjoitettua muuta kuin "niin".
En olisi huolinut.