Poikien kannattaa hakeutua tyttövaltaisiin lukioihin. Esim. sellaiseen jossa on taide- tai musiikkipainotus (näissä on myös yleislinjat)
Pojat pärjää paremmin ja saavat parempia arvosanoja jos ympärillä on enemmän tyttöjä kuin poikia. Tämä liittyy todennäköisesti näiden koulujen opiskelumyönteisyyteen.
Kommentit (7)
Enemmän pillua ne saavat. Vai kuvitteletko että yksikään poika pomppisi pinkki tutu päällään joutsenlampea ellei olisi tiukkaa posliinia tarjolla.
Kävin lukion sellasel luokal jossa oli 30 tyttöä ja 6 poikaa ku opiskelin vapaavalintaista kieltä. Tytöt tappeli meistä pojista vanhojentanssipareiks
Vierailija kirjoitti:
Kävin lukion sellasel luokal jossa oli 30 tyttöä ja 6 poikaa ku opiskelin vapaavalintaista kieltä. Tytöt tappeli meistä pojista vanhojentanssipareiks
Meillä oli jakauma 70-30 tyttöjen eduksi ja jämäpojat jäivät ilman tanssiparia. Liikunnanmaikka otti kunnon kilarit, kun tytöt pyysivät ykkösiä pariksi tai tanssivat mieluummin keskenään.
Kaikki lukiot on nykyään tyttövaltaisia.
Pojille on iso plussa jo se että käy lukion, ovat paljon halutumpia deittimarkkinoilla kuin amikset
Poika käy Suomen top5-lukiota ja siellä on tyttö-poika-suhde 70-30 %. Hankalaa tulee olemaan tytöille sen akateemisen miehen löytäminen.
Noissa on todella toksinen, misandrinen ilmapiiri.