Ongelmallinen tilanne autojen kanssa
Autoja on pihalla kolme. Katsastettua ja täysin toimivaa. Yhteisarvo ehkä 4-5000€.
Autovex ei ota yli 250tkm ajettua. Ja itse en niitä halua nettiautossa myydä koska ne "ostajat" ovat pelkkiä renkaanpotkijoita.
Ja koska ekohipit ehdottaa kuusakoskea ja paalia niin se ei ole vaihtoehto, näillä ajetaan kauemmin kuin sinun sitröeenilläsi.
Pitäisikö vain tarjota jollekkin jobbarille tai antaa autokauppaan vaihdossa?
Kommentit (14)
Vierailija kirjoitti:
Bensaa alle ja tuleen vaan.
Ilmastohippi heräs
Suotta myyt toimivia autoja pois, ajele itse kunnes ovat korjauskelvottomia. Sitten myyt pennuille peltoautoiksi.
Osta yksi uudempi auto ja anna nuo kolme vaihdossa.
Minulla on helppo ja halpa ratkaisu. Räjäytät autot taivaan tuuliin. Sillä tavalla ongelmista pääsee eroon. Eikä ole riesana yhtään autoa.
No miksi ne on ilmestyneet sinne pihalle? AJELE niillä.
Suomessa on paljon näitä tyyppejä, jotka kuvittelevat että heidän vanha kotteronsa on joku aarre jonka todellista arvoa muut eivät muka jostain syystä ymmärrä 😂
Se on romurautaa, usko jo. Useimmissa muissa maissa ne sun ritsasi olisi paalattu jo kauan aikaa sitten.
Tee nyt sitten iha uittu niinkuin lystää. Uittuako täällä auot päätäs romujen takia
Vierailija kirjoitti:
Minulla on helppo ja halpa ratkaisu. Räjäytät autot taivaan tuuliin. Sillä tavalla ongelmista pääsee eroon. Eikä ole riesana yhtään autoa.
Ei ne rekistereistä häviä vaikka räjäyttäisit ne kappaleiksi, jos ei edes valmistenumeroa jäänyt jäljelle. jäät ikuisiksi ajoiksi sen rottelon vangiksi, maksut harteilla kun autoa ei voida enää tunnistaa, että siitä saisi romutustodistuksen jolla kaikki velvollisuudet katkeaa.
Autoista pääsee kyllä eroon kun laittaa sellaisen hinnan että kauppa syntyy nopeasti. Mutta jos niihin takapihan ruosteläjiin rakastuu liikaa niin niiden kanssa joutuu sitten elämään.
Voi voi kun ihmiset tajuaisi vanhojen, toimivien autojen käyttöarvon tänä päivänä. Ja kuinka halpaa se on!! Hyviltä autonpitäjiltä ja autoharrastajilta saattaa löytyä todellisia helmiä, vaikka autolla olisikin ikää 20+ vuotta. Tosin harva tuollaisesta luottokulkineesta luopuu. Mutta ei, pitäähän se olla uusi 70 000€ katumaasturi-sähkö-hybridi-sitäjatätä, mielellään pikkusen parempi malli kuin naapurilla. Siinähän maksatte itsenne kipeiksi. Minä en.
Enää ei tahdo saada muutamalla satasella liikennekelpoista autoa, tonni pitäisi laittaa että saisi sellaisen jossa katsastus on vielä vähän aikaa voimassa, mutta sitten olisi tietysti laajoja ruostevaurioita korjattava ennenkuin leimaa olisi edes toivoakaan saada. Kukaan ei varmasti hyvää käytettyä autoa halvalla myy, kaikissa on jotain vialla ja näin lama-aikana jos viet auton korjaamolle, he kyllä löytää niin pitkän listan vikoja että ei sitä ole varaa korjauttaa. Jos ei itse pysty korjaamaan, ei ole tiloja tms. niin ei enää kannata käytettyä autoa ostaa, ja uudet on monen ulottumattomissa, joten kohtuuhintainen autoilu on mennyttä aikaa.
Minä tarjosin aikoinaan Audi 80:ä vaihdossa nykyiseen A-sarjan Mersuuni. Myyjä sanoi, että saan autosta 2000€ alennusta, kun en jätä vanhaa autoani liikkeen pihaan. Samoin sanoi aikoinaan sen Audin myyjä, kun yritin tarjota vaihdossa ruosteenraiskaamaa Nissan Cherryäni. Sain siitäkin kuitenkin 6000 markkaa, kun myin sen.