infektioastma?
Hei,
Pari kysymystä:
a) Miten teillä on todettu infektioastma?
b) Mitä teille on annettu hoito-ohjeiksi?
Tässä lyhyesti oma tilanteemme: Meillä on 3-v. poika, jolla on siitepölyaikaan ollut astmaoireita ja -lääkitys, ei muuten (pojan isällä on sama tilanne). Nyt pojallamme on ollut koko viikon flunssa. Eilen hänellä pihisi aamusta lähtien hengitys ja hengittäminen tapahtui selvästi enemmän vatsalihaksilla kuin yleensä. Annoin hänelle Ventolinea ja lähdimme lääkäriin. Lääkäri ei kuitenkaan kuullut keuhkoista mitään ja piti minulle moraalisaarnan siitä, että lapsia lääkitään nykyisin turhaan ja astmalääkkeitä ei kannata turhaan antaa, kun kyseessä on vain flunssa.
No, illalla pojan vointi oli edelleen sama ja menimme uudestaan eri lääkärille. Hän puolestaan kuuli keuhkoista rohinaa (ei vinkunaa) ja määräsi parin viikon Ventoline- ja Flixotide-kuurin sekä sanoi, että flunssatilanteessa saamme käyttää pojalla astmalääkkeitä harkintamme mukaan. Hän myös totesi, että aamulla antamani Ventoline varmaan vaikutti siihen, ettei ensimmäinen lääkäri ollut kuullut keuhkoista ääniä. Hänen mielestään oli hyvin todennäköistä, että siitepölyaikaan oireileva lapsi saattaa saada astmaoireita myös flunssan yhteydessä.
Näiden kahden erilaisen lausunnon jälkeen olen hieman hämmentynyt. Päädyimme noudattamaan toisen lääkärin mielipidettä, sillä hän vastasi enemmän omaa käsitystämme pojan voinnista.
Kommentit (2)
Kaikilla astmaatikoilla ei vinkunoita kuulu. Luottaisin ekaan lääkäriinne ja edellisen kirjoittajan ohjetta myös neuvoisin noudattamaan eli etsimään saman tien kunnon lääkärin. Meillä poika oireillu noin puolivuotiaasta asti (nyt 5v) ja astma ja allergiat on tällä hetkellä aika epätasapainossa ja monioireinen, mutta vinkunoita harvoin kuuluu.Meillä infektioastma ja rasitusastma, mutta on oikeastaan allerginen astma.
a) Pojalla todettiin / diagnosoitiin infektioastma hieman ennen 2 vuotta (nyt melkein 3), kun jokaisen sairastetun infektion aikana hengitys muuttui vaikeaksi ja hengittäminen tapahtui apulihasten avulla.
b) Kävimme muutamaan kertaan päivystyksessä hengittämässä Ventoline tms. kun kotikonstit (Ventoline) eivät auttaneet ja kerran olimme yötä sairaalan osastollakin samasta syystä. Sairaalayön jälkeen saimme lääkäriltä kunnon ohjeet kotilääkitykseen. Flixotide tuli jatkuvaan käyttöön 2x1 suihkausta päivässä ja infektioiden yhteydessä Flixotide nostetaan 2x2:een ja tarpeen mukaan annetaan myös Ventolinea, infektion yhteydessä kuitenkin joka tapauksessa aamuin illoin. Kesällä meni hetken ilman Flixotidea, mutta nyt syksyn tullen taas käytössä.
Kannattaa varmaan varata aika lääkärille, joka on erikoistunut lapsiin ja infektioastmaan (mikäli sellainen lääkäri löytyy), niin saatte selkeät ohjeet lääkäriltä, joka varmaan tietää mistä puhuu! :)
Tsemppiä!