Miksi ollaan huolissaan syntyvyyden alenemisesta? Eihän kaikille riitä nyttenkään töitä.
En ymmärrä, mitä haittaa syntyvyyden alenemisesta oikein koituu. Kyllähän Suomessa on työvoimareserviä vaikka kuinka paljon ylimääräistä tälläkin hetkellä. Siis työntekijöitä riittää kyllä. Ja sitä paitsi tekoäly vie aikanaan loputkin työpaikat.
Kommentit (16)
Yhteiskunnat romahtaa kaaokseen. Vanhuksia ei voida hoitaa. Talous romahtaa.
Vanhukset kuolee yksin vaippoihinsa. Heidät ryöstetään. Anarkia... Diktaattorit ottavat vallan
Väestön romahdus on alkanut
Öö... Vanhusten määrä tulee olemaan liian suuri suhteessa nuoriin. Ei ole rahaa. On päinvastoin vähennettävä tukia. Ihmiset on pakko saada töihin.
Te teitte tämän.
The Guardian:
Yhteiskunnat eivät kestä syntyvyysvaetta, veroilla ei voi maksaa eläkkeitä tai hoitoja. Anarkia ja eläkkeiden lopettaminen edessä.
"Birthrates are plummeting worldwide...
...a baby crisis, a population crisis, a fertility crisis, a demographic crisis, an ageing crisis and an economic crisis. The cost of living, housing security and a lack of opportunity also play their part."
https://www.theguardian.com/world/article/2024/aug/11/global-birthrates…
BBC:
Syntyvyys on romahtanut globaalisti ja kun ihmiset vanhenevat yli 45 vuoden he eivät enää saa lapsia. Seuraavat sukupolvet ovat liian pieniä ja yhteiskunnat ajautuvat anarkiaan
"Fertility rate: 'Jaw-dropping' global crash in children being born
Who pays tax in a massively aged world? Who pays for healthcare for the elderly? Who looks after the elderly? Will people still be able to retire from work?"
https://www.bbc.com/news/health-53409521
New York Post:
Syntyvyys on romahtanut kaikkialla maailmassa ja vanhuksia tulee olemaan 90% väestöstä. Kaikki yhteiskunnat romahtavat. Kaaos ja sodat odottavat.
The world is running out of children as birthrates are collapsing across the globe
https://nypost.com/2024/08/31/opinion/the-world-is-running-out-of-child…
Kiina haluaa, että jokainen nainen synnyttää 3 lasta
The Chinese government has been encouraging people to have three children since 2021
https://yorkshirebylines.co.uk/news/world/chinas-three-child-policy-imp…
The three-child policy
China - three children in major policy shift
https://www.bbc.com/news/world-asia-china-57303592
Vihreät ja Putin haluaa, että Suomeen ei 💀
Vanhusten yhteiskunta on helppo tuhota
Venäjän maksetut trollit toimivat anonyymeillä keskustelupalstoilla levittäen lännessä ja Suomessa lapsivihamielistä narratiivia (ja valheita koronarokotteista). Hyödyntäen mm. väestömäärä valhetta.
Samalla ihmisten luottamusta lännessä instituutioihin yritetään heikentää.
Reuters
"Putin urges Russians to have more kids, says ethnic survival at stake"
https://www.reuters.com/world/europe/putin-urges-russians-have-more-kid…
Mediuutiset
https://www.mediuutiset.fi/uutiset/tutkimusloyto-venajan-trollit-ja-rok…
YLE
https://yle.fi/a/74-20012427
🤯
Putin sanoi Uralsin alueella sijaitsevan panssarivaunutehtaan työntekijöille, että kahden lapsen saaminen perhettä kohti on vähimmäismäärä, mikäli Venäjän kansat haluavat säilyttää identiteettinsä. Hän totesi: "Jos haluamme selviytyä etnisenä ryhmänä - tai etnisiä ryhmiä, jotka asuttavat Venäjää - perheissä on oltava vähintään kaksi lasta." Mikäli jokaisella perheellä olisi vain yksi lapsi, väestö vähenisi, hän selitti. "Ja jotta voitaisiin kasvaa ja kehittyä, tarvitaan vähintään kolme lasta."
Venäjän presidentti Vladimir Putinin tuore kutsu venäläisille naisille, heidän tulisi saada jopa kahdeksan lasta, herättää voimakkaita kysymyksiä. Tällaiset julkilausumat tuntuvat olevan enemmän kuin vain epätavallinen kehotus; ne ovat osa laajempaa yhteiskunnallista ja poliittista strategiaa.
Samaan aikaan, kun Putin rohkenee ylistää suurperheiden ihanteita, Venäjä levittää lännessä vauvavastaista propagandaa. Tämä ilmiö on ollut nähtävissä jo pidemmän aikaa, ja se ei ole vain pelkästään inhottava propaganda, vaan se vaikuttaa myös laajempiin yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Lapset ovat yhteiskunnan toivo.
Venäjä tukee ja levittää väestömäärävalhetta - haluaa näivettää Suomen
Lähteitä:
DW (Deutsche Welle)
The Russian parliament is discussing a law to ban so-called "propaganda of childlessness"
https://www.dw.com/en/whats-behind-russias-plan-to-ban-child-free-ideol…
YLE
https://yle.fi/a/74-20012427
Viime vuosina olemme todistaneet Venäjän määrätietoista yrittämistä vaikuttaa länsimaisten yhteiskuntien sisäisiin asioihin, ja tämä kampanja on saanut monia muotoja. Yksi huolestuttavimmista keinoista on väestömäärävalheiden levittäminen, joka on erityinen uhka suomalaiselle yhteiskunnalle. Tämä ei ole vain äärimmäistä propagandaa, vaan se on myös osa laajempaa strategiaa, joka pyrkii heikentämään Suomen yhtenäisyyttä ja tulevaisuutta.
Venäjän propagandavälineet, kuten maksetut trollit ja vaihtoehtoiset faktat, pyrkivät horjuttamaan suomalaista keskustelua ja luomaan epäluottamusta valtion instituutioita kohtaan. Hyvinvointiyhteiskuntamme peruspilarit, kuten koulutus ja terveydenhuolto, joutuvat kyseenalaistetuksi, kun valeuutiset leviävät tehokkaasti sosiaalisessa mediassa. Tämä ei ole vain harmitonta kikkailua vaan vaarallinen yritys vaikuttaa siihen, miten suomalaiset näkevät oman yhteiskuntansa.
Erityisesti Venäjän intressit näkyvät, kun keskustellaan väestömäärästä. Propagandan myötä yritetään luoda kuvaa, että Suomen väestö on uhka, ja että vauvojen syntyvyys on ongelma, jota pitäisi alentaa tai jopa karsia. Kysynkin: kuka oikeastaan hyötyy tällaisesta keskustelusta? Kuka tahtoo vauvat pois Suomesta? Vastaus on selvä: ne, jotka haluavat heikentää Suomen tulevaisuutta ja aiheuttaa pelkoa yhteiskunnan sisällä.
Venäjä on kieltänyt omassa maassaan "lapsettomuuden propagandan" , mutta käyttää samaa propagandaa lännessä. Myös Suomessa hyödyntäen Pietarin trollitehdasta ja tukien hyödyllisten idioottien mielipiteitä.
Putin kehottaa jokaista naista synnyttämään 8 lasta.
https://www.reuters.com/world/europe/putin-urges-russians-have-more-kid…
Suomessa taas levittää vauvavastaisuutta 🤢
Älkäämme antako Venäjän vauvavastaisen manipuloinnin näivettää yhteiskuntaamme; sen sijaan vahvistakaamme sitä yhdessä!
Vanhusten yhteiskunta on helppo tuhota
Taloudellisesti on jonkin aikaa ongelma, kun työläisten määrä on liian pieni suhteessa eläkeläisiin. Osasyyllinen tähän on koko eläkejärjestelmän rakenne. Idea, että maksat 30-40 vuotta eläkemaksua minkä eläkeyhtiöt saavat tuottamaan on ongelmallinen, jos eläkeyhtiöt eivät saakaan rahojasi tuottamaan. Kun vielä todellisuudessa seuraavat sukupolvet ovat maksaneet aiempien eläkkeet, niin ongelma on käsissä.
Perhearvot ovat kadonneet Suomesta jo muutenkin.
Sukupolven päässä ihmisten kenenkään ei juurikaan tarvitse tehdä työtä. Koneet ja tekoäly tekee työt, ihmiset voi vaan nautiskella mistä haluaa, eläen sillä perustuella, joka rahoitetaan koneiden ja tekoälyn työllä. Tai voi olla että koko rahan käsitekin häviää, ja ihmisille jaetaan suoraan yhteisesti omistetuilla koneilla ja tekoälyllä tuotettuja hyödykkeitä. Joka tapauksessa, isoja mullistuksia on tulossa, ja ihmistyön määrä tulee vähenemään rajusti. Ja se on hyvä asia.
Mutta syntyvyyden alenemisesta huolestuminen on kyllä aika peestä, koska samalla on todettu, että maapallo kestää vain noin 2 miljardia nykyaikaista kuluttajaa kestävästi. Eli väestön pitäisi vähentyä erittäin paljon että olisi luonnon kannalta kestävällät asolla. Talousjärjestelmät täytyisi nyt yrittää sopeuttaa vähenevään väestöön, eikä yrittää saada pyramidihuijausta pysymään pystyssä vauvatalkoilla tai maahanmuutolla.
Ei riittänyt töitä 25 vuotta sitten minulle ainakaan. Olen nyt 49 v enkä ole töihin päässyt. En ole lapsia tehnyt enkä tunne ketän joka haluaisi lapsia. Monet tutut on töissä mutta ei ne lapsia halua.
Matala syntyvyys tarkoittaa, että tulevaisuudessa on liian vähän työntekijöitä maksamassa eläkkeitä. Kun maksajia on vähemmän ja eläkkeensaajia enemmän, maksut nousevat väistämättä. Ilman lapsia ei ole tekijöitä - ja ilman tekijöitä ei ole eläkkeitä.