Äkkiä mielipidettä kaivataan Aventin rintapumpusta. Käsi- vai sähkökäyttöinen?
Pitäisi tilata rintapumppu nyt parin tunnin sisällä ja olen kahden vaiheilla kumpi tilata? Sähköinen maksaa Aventilla 120 euroa, missä on sitten jo pari pulloa mukana ja laukku kuljetukseen jne. Ja siis sehän myös siis muuntuu käsikäyttöiseksi. Kyse siis Avent ISIS IQ UNO.
Toinen vaihtoehto ihan se normaali käsikäyttöinen ISIS pumppu. Se maksaa jotain 50-60 euroa.
Esikoisesta maidontulo oli ihan normaali, mutta ainun käsikäyttöinen ei minulta heruttanut enää parin viikon jälkeen ja nyt mietinkin että käykö samanlaisesti Aventin käsikäyttöisellä ja kun tarkoitus olisi antaa mahdollisiman pitkään rintamaitoa vaikka äiti ei paikalla :).
Mielipiteitä, kumpi!!
Onko sähkökäyttöinen liikaa, kun haluan imettää ja heruttaako käsikäyttöinen taas liian vähän tai ei ollenkaan kun maidontulo tasaantunut?
Kommentit (3)
tosin se oli ainun, ja se oli ihan pyllystä. siis ei muuten mutta kauhee homma käsin alkaa lypsämään, varsinkin kun imetys ei onnistunut ja kaikki tyhjennys tapahtu pumppaamalla. lopulta käsin itse tyhjensin mieluummin.
mun mielipide on että jos paljon käyttöä niin sähkökäyttönen, jos sillon tällön kerran kaks niin käsikäyttönen riittää.
Moi.. itse käytin esikoisen kannsa alussa lainattua AVent sähköpumppua.. en kyllä heti tajunnut, mutta hoksasin myöhemmin että se oli kyllä virhe.. en todellakaan suosittele sähköpumpua ainakin oman kokemuksen perusteella. MInusta se oli liian raju ja ainakin minun rinnat (tai siis nännit) meni ihan auki.. onhan se selvä että vauvan tiheät syönnit myös vaikuttivat asiaan.. mutta minusta käsipumppu on paljon hellävaraisempi ja pumpata voi omaan tahtiin.. Jos olisin sinä, en ostaisi tätä kallista pumppua ja kokeilisin ensin käsikäyttöpumppua, niitä saa kuitenkin aika edullisesti.. Itse olen tyytyväinen että sain ilmaiseksi kokeilla kaverin sähköpumppua enkä todellakaan käytä sitä nyt kun alkaa uuden tulokkaan imetysrumba.. Huom, tämä on vain minun kokemus, voi olla että toisille sähköpumppu käy tosi hyvin, mut ei ainakaan minulle..
Mulla on ollut kolmen viimeisen vauvan aikana Aventin käsikäyttönen ja hyvin ollaan pärjätty. Tosin tätä viimesintä vauvaa imetin huomattavasti tiheempään tahtiin niin en pumppua tarvinnut niin paljoa mutta hyvin se mulla ainakin herutti kun piti jonnekki ite mennä ja miehelle pumpata pulloon.. : )