ELOpainoiset viikkoon 12
Kommentit (17)
Siirrän tuon oman aloitukseni tähän, niin jatketaan tätä pinoa...
Seela
Mie JoJotin olen sitten taas hiNpun saanut tota painoa pienemmäksi :)
Elikkäs 64,2 kg pudotusta alkupainoon 2,4kg
BMI olis 25.1 ja vyötärö edelleen 72 cm
Mie olen vähän laiskanlaisesti tuota lenkkiä heittänyt, mutta nyt täytynee alkaa uusin voimin ja ottaa nuo sauvat taas ohjelmaan, kyllä se siitä :)
Eria
Heissan!
Liityin lauantaina mukaan tähän teidän porukkaan.
Voisin vähän esitellä itseäni. Ikää minulla on 31v. Perheeseen kuuluu kaksi lasta ja mies. Nuorempi tytär syntyi elokuussa, eli on 7 kk:n ikäinen. Vanhempi tyttö on pian 4-vuotias.
Ja paino on ongelmani. Ennen lapsia ja vielä ensimmäisen lapsen jälkeen olin ihan tyytyväinen vartalooni, mutta nyt olen rupsahtanut pahan kerran. Näin taitaa käydä aika monille toisen lapsen jälkeen. Olen 168cm pitkä ja vaaka näytti tänä aamuna 74,8kg. Näin painava en ole ollut vielä koskaan ja tästä on tarkoitus pikku hiljaa aloittaa hiissaan painoa alas päin. Olisin tyytyväinen, jos kesään mennessä pääsisin 70 kg tuntumaan, siitä sitten vielä jonkin verran alas päin kesän ja syksyn aikana. Mutta virallinen tavoitteeni on tuo 70kg näin alkuun. Imetän edelleen, joten painonpudotus on tarkoitus olla maltillista ja lähinnä aion karsia turhia kaloreita eli herkkujen syömistä. Muuten syön tavallista kotiruokaa ja terveellisiä välipaloja.
Mittanauhaa en tähän hätään löytänyt, joten vyötärönympärys jää toistaiseksi mittaamatta. Mitenkäs tuo painoindeksi laskettiinkaan?
Olishan se kivaa, ettei tämä ryhmä kuivuisi kasaan ihan kokonaan. Koitakaa te vanhat vielä tsempata kesää kohti ja uusiakin mahtuu varmasti mukaan!
Mites muilla on mennyt?
Seela-Sofia
BMI:n voit laskettaa www.keventajat.fi , heti siinä alkusivulla oikeassa reunassa :)
Mukava saada uusia " naamoja" joukkoon!
Eria
Tänään ei oo ollu mitään kiirettä tulla kertomaan tuloksia, kun ovat niin surkeita. Lisäystä viime viikosta +300g eli paino tänään 65,2 kg. Vyötärö sama 74 cm. Nyt on kyllä tunnustettava, että viikonloppu meni ihan mässäillessä. Sipsejä, suklaata, jäätelöä. Mikä ihme noissa viikonlopuissa on, kun silloin ei meinaa millään saada pidettyä itteänsä aisoissa, vaikka viikolla menee ihan hienosti syömiset.
No uudella innolla taas jatkan ja nyt yritän tsempata paremmin. Tänään sain vähän liikuttuakin.
Oikein hieno juttu Huhti, että tulit taas jatkamaan. Toivon sulle hyvää tsemppiä kevennykseen! Samoin Seela-Sofialle!
Eria, eiks se ollukin niin, että tulokset pysyy paremmin, kun ei pidä niin kiirusta. Eli siinä mielessä tämä tällanen jojoiluhan on vaan hyvästä. Selittelee hän itselleen..
Vielä pakolliset huhuilut: missä Pumpuli ja Nallukka luuraavat???
canemo
*nyökkäilee* kyllähän se niin on, että mitä hitaammin, sitä pysyvämmin. Mutta omalla kohdalla tuo kilo pär vuosi on kyllä ihan liian hidasta vauhtia, johan mie olen elakkeella, enneku rantakunnossa ;D
Mullakin on kyllä nuo viikonloput semmosta mässäilyä, vähä niiko keskiaikaiset pidot! Tänäkin viikonloppuna meni sipsejä, noita suolakeksejä ja kaikkea muutakin semmosta eilaihduttavaa pöperöä kitusiin ihan huomaamatta. Sitäpaitsi on hyvä pitää joskus 1 mässäilypäivä, silleen sitä jaksaa pitkin viikkoa tikistää kun ajattelee, että sitten vaikka lauantaina saan syödä mitä haluan! Yksi mässypäivä ei tuhoa koko laiharia, näin on.
Yks konsti tuohon syömisen vahtimiseen olisi tietty se, että kirjaisi ylös kaiken mitä päivän aikana suuhunsa laittaa :) siinä varmaan huomaisi, oikeasti miten paljon sitä eimukasyö? Ja sitten tietty, voisihan sitä yrittää tuota annoskokoa pienentää, silläkeinoin sitä pikkuhiljaa vaan ei jaksakaan enää syödä niin paljon ja laihtumista varmana tapahtuu.
Mikähän ravintoterapeutti miusta on tulossa :D siis minä tiedän nämä asiat, eriasia on toteutanko niitä ;D
Eria the foodtherapist
Kopion tähän tuohon Kymppikerho07:n pinoon kirjoitamani viestin, jos teitä jotain kiinnostaisi tällainen:
Ottaisiko joku haasteen vastaan, niin voitais sitten täällä toisillemme kertoa, miten on mennyt? Kerron tässä omat uudet systeemini, ja jos joku ottaa tämän haasteen vastaan, niin voi kyllä kehitellä itselleen ihan omat tavoitteet.
Tällä hetkellä tilanne sama kuin viime viikolla eli painoa 71 kg ja vyötärönympärys 83 cm tai ehkä jopa 82 cm.
Nyt päätin siis, että ennen pääsiäistä koitan olla oikein tehokas, että saisin samalla itselleni lisää motivaatiota. Tämä jumittaminen alkaa jo kyllästyttää. Tässä on siis pääsiäiseen aikaa vajaat kolme viikkoa. Ja itse olen eilen/ tänään aloitanut tällä uudella " systeemillä" .
Ensimmäinen sääntö on: vaikka tulisi repsahdus, niin jatkan samantien vanhaan malliin. En vasta huomenna tai seuraavana maanantaina, vaan HETI. Liian tiukka ei kannata olla, siitä tulee vain kiukkuiseksi ja elimistö menee säästöliekille.
Sitten tavoitteet:
- liikuntaa ainakin viitenä päivänä viikossa 30 min, nyt ekalla viikolla riittää kävely, ensi viikolla sitten mietin uudet haasteet (esim. pyöräily, juoku tai uinti, riippuen vähän lapsenvahtitilanteesta)
- lisäksi vatsa- ja selkäjumppaa joka toinen päivä, ensi viikolla alan tekemään myös muutamia pilates-liikkeitä
- ei yhtään karkkia, herkkuja vain kylässä ja silloinkin todella rajoitetusti
- lautasmalli, pienemmät annoskoot, 4-5 ateriaa päivässä, ettei välit veny liian pitkiksi (syön siis samoihin aikoihin kuin esikoinen 2v)
- puuroa joka aamu
- kasviksia ja hedelmiä paljon
- vältän valkoista leipää ym.
Motivaatiota siis lisäisi, jos joku haluaisi noudattaa tämän saman ajan jotain suunnilleen samankaltaista, mutta itselle muokattua systeemiä.Minulla on siis tarkoitus jatkaa myös pääsiäisen jälkeen, mutta on helpompi ajatella tätä elämäntaparemonttia nyt pari viikkoa kerrallaan eteenpäin, vaikka nuo melkein kaikki " säännöt" ovat sellaisia, että voisin niitä noudattaa toivottavasti lopun elämääni. Lähinnä herkkuja saisi ehkä sitten syödä hiukan useammin, kun tavoitteet on eka saavutettu.
Eli pääsiäiseen mennessä toivon olevani pirteämpi, vähän paremmassa kunnossa fyysisestikin sekä pari kiloa ja pari senttiä pienempi! Miltäs kuulostaa?
Marja
Välttämättä joka päivä vaa' assa käyminen ei ole järkevää, mutta nyt tein kuitenkin niin. Ja kannatti, koska pienemmät lukemat lisäsivät motivaatiota. Eli nyt painoa 70 kg (ehkä jopa vähän alle, meidän vaaka näyttää kunnolla vain puolen kilon tarkkuudella) ja vyötärönympäryskin " vain" sen 82 cm.
Syömiset menivät eilen aika hyvin. Ainoa mikä jäi vähän heikolle oli kasvisten syönti, mutta kyllä niitäkin tuli syötyä, ei vaan ihan tarpeeksi. Kylässä kun ei ollut salaattia ruuan kanssa tarjolla ollenkaan=(
Kävelylenkillä on tullut käytyä, vatsa- ja selkäjumppa jäi eilen väliin, kun lapset oli niin kiukkusia illalla, enkä ollu aiemmin ehtinyt tehdä. Mutta tänään sitten. Ja ajattelin myös ostaa uudet lenkkarit, jos uskaltautuisin vähän juoksemaan. Kerron varmaan loppuviikosta taas kuulumisia, kun koneelle pääsen. Olen nyt vähän innoissani tästä spurtista=)
Marja
kuullostaa älyhyvälle ja hienoa, että olet jo saanut motskua lisää noista miinusmerkkisistä lukemista :D HIENOA!
täällä vähemmän tehokas äiree, jonka pitäs ja sempata :)
Sullahan Marja näyttää nyt olevan hyvä into päällä, hienoa! Vähän tekis mieli itekkin ottaa vähän reippaampi ote välillä tähän hommaan, mutta katotaan nyt, miten motivaatio kehittyy.
Päivittäinen punnitus on kyllä mulla toiminut tosi hyvin. Siitä näkee heti, kun on ollut hyvä päivä ja toisaalta senkin, jos on tullut mussutettua liikaa.
Nyt kuuluu niin vaativa kutsu keittiöstä, että pakko lopettaa.
canemo
Nyt on jo tiistai ja minä vasta nyt raahaan ruhoni pinoon. Mitat jäi eilen ottamatta, kun viikkosysteemi on ihan sekaisin. Mies kun lähti sunnuntaina töihin eikä tavallista maanantaita ollut.
Ehkä ihan hyväkin, koska nyt kun olen ollut itekseen lasten kanssa ja tapaillut paljon ihmisiä, on tuo syömisten vahtaaminen jäänyt. Tänään ihana ystävä tuli kylään kera pullien =) Tokihan minä kahvit siinä keitän, pisteistä viis. No ei vaan, ko. ystävä on ollut supertiukalla dieetillä raskausdiabeeteksen takia ja juuri neuvolasta tulleena kertoi, että oli taas 2 viikon aikana laihtunut 600g vaikka loppuraskaudessa painoa yleensä tulee sen verran jopa viikossa. Ajattelin, että voisin häntä tukeakseni ryhtyä samalle dieetille hänen loppuraskauden ajaksi, mutta nyt kun olen niin hyvin pistelaskuissa niin tuo hiilarien lasekminen tuntuu liian vaikealta *seliseli*.
Marjan tsemppiviikot kuulostavat mahtavalle! Oletkos Marja käyttänyt PV-pisteitä vai miten se meni? Nimittäin nuo sun ruokajutut on aika pitkälle sitä PV-ruokasysteemiä.
Seelalle tervetuloa joukkoon, Hauskaa kun tulee mukaan uusia kirjoittelijoita. Pakko kysyä, onko sulla Seela-niminen tyttö?
Huhtillekin tsemiä uuteen alkuun, kylä se tästä!
Pakko kehaista, että viime viikolla 2 ihmistä eri päivinä kyseli, että kuinka paljon olen laihtunut, kun niin sutjakalta näytän =) No, sutjakka en näillä vyötärösenteillä ole, mutta kyllähän tuo mieltä lämmitti suunnattomasti. Lisäksi lisätsemppinä sain sujautettua piiiiiiiiiiiiiitkästä aikaa mun leveän vihkisormuksen sormeen. Nivelen alapuolella ei saa olla liikaa rullaa, sillä leveä sormus painaa muutoin, mutta nyt sormus on sormessa. Miäskin ihemetteli, että onpas hurjaa olla yhdessä taas naimisissa olevan naisen kanssa =)
NALLUlle vielä. Viime viikolla kyselit juoksemisesta. JAIKS, ei ole mun juttu yhtään. Vaikka haluaisin kyllä siitä tykätä, se on sellanen yksin tai yhdessä, missä vaan milloin vaan ja ennenkaikkea halpa urheilumuoto. Mutta ei, ei musta tule juoksijaa.
Tulipa tarinat pitkästä aikaa. Hengessä ollaan ja mitat otan ensi maanantaina. Mulla on joku neuroosi, etten voi niitä ottaa kesken viikon...
Neuroottinen Pumpelsson
Ihan vaan koitan käyttää maalaisjärkeä. Joskus kolme vuotta sitten laskin kaloreita, mutta nyt ei siihen oikein riitä aika. Mutta toisaalta siitä ajasta on vieläkin vähän mielessä, kuinka paljon mikäkin energiaa sisältää ja toisaalta kuluttaa. Syön kyllä varmasti enemmän nytkin kuin PV:n pisteiden mukaan tulisi syödä, koska epäilen, että PV:n oheita noudattamalla menee helposti elimistö säästöliekille.
Marja
Täällä mehunsa menettänyt *hetkelliseti* änmä ko tuli tuolta hevostelemsta ja nyt yrittää taas kiriä kaikkee kii........
Hvetti että miten vaikuttaa tuommonen hevostelukentän laidalla huutava naisihminen ihmisen psyykeen niinettä viimeseen asti on puserrettava??? Hyvä on " huutamaan" (lukekaa:opettamaan), ei tämä sillä... omat taidot vaan o ..ihan hieman.. retuperällä piitkän tauon jälkeen ja siis lihakset hapoilla..
Painoa viime viikkoon on tullu 200 rammaa lisää. Täti punainen tuli tänään kylään ;( Ja tää jo onnessaan luuli vaikka mitä pikkukakkosta..
nukkumaan ku tulee jo ihan mitä sattuu.......
nallu
Minulla meinaa olla hankaluuksia tietokoneen käytön kanssa, kun lapset ei kerta kaikkiaan anna hetken rauhaa. Kotitöitä kyllä antavat minun tehdä, mutta tietokone on niin mielenkiintoinen vekoitin, että heti, kun istahdan tämän ääreen, molemmat haluavat tulla painelemaan nappeja... Mutta katsotaanpa mitä tästä tällä kertaa tulee!
Olihan tänne ilmestynyt kunnon pino, joten eiköhän me porukka pidetä kasassa ja tsempata kesäksi kuntoon. Motivaatio on itsellä säilynyt hyvänä (eka viikko, heh heh...). Pistäydyin tänä aamuna vaakalla ja paino oli pudonnut pari kiloa. Se oli kyllä arvattavissa, koska viime viikonloppuna ennen maanantain punnitusta mässäilin oikein kunnolla ja varsinkin suolaisia herkkuja upposi. Turvotusta taisi olla melkoisesti. Painoindeksi oli maanantain painon mukaan 26.5 ja nykyisen 25.8. Ylipainon puolella ollaan.
Pelottaa tämä tuleva viikonloppu, viikolla on niin helppo syödä säännöllisesti ja terveellisesti lasten kanssa, mutta viikonloppuisin meillä on mieheni kanssa ollut tapana nautiskella jotain hyvää, kun lapset ovat nukkumassa. Toki liikutaankin paljon lasten kanssa, mutta jos kolme päivää mässäilee viikosta, niin hitaasti niitä tuloksia taitaa tulla. Miehellä ei ole tarvetta painonpudotukseen, joten yksin taistelen viikonlopun yli. Mutta sama ongelma näytti olevan teistä useimmilla.
Onko teillä mitään hyviä ehdotuksia keveistä herkuista viikonlopuksi?
Marja aikoin lopettaa karkinsyönnin, nostan kyllä sinulle hattua! Itse en aio luopua lauantain karkkipäivästä, vaihdan vain suklaan hedelmä- ja salmiakkikakkeihin ja yritän tyytyä vähän vähempään. Minulta ei tule painonpudotus onnistumaan, jos kiellän itseltäni kaiken, herkut ovat vain sitä suurempi houkutus sen jälkeen!
Tässä muutamia juttuja, joilla saan pidettyä itseni erossa herkuista.
1) Yritän ajatella aina, kun tekee mieli jotain hyvää, että olenko sen syömisen jälkeen onnellisempi kuin nyt? Useimmiten joudun myöntämään itselleni, että en ole. Toistaiseksi on toiminut, mutta on hetkiä, että herkkuja tekee niin paljon mieli, etten muista ajatella koko asiaa, jälkikäteen kylläkin. :(
2) Jos makeannälkä kasvaa oikein suureksi, puen lapsille vaatteet päälle ja lähdemme puistoon. Siellä on useimmiten seuraa äidille ja lapsille ja ulkoilun jälkeen makeannälkä on selätetty. Onneksi on kesä tulossa, niin vaatteita ei tarvitse pukea enää niin paljon.
3) Yksi hyvä apu heikolla hetkellä on myös liian pienet vaatteet kaapissa. Ryhdyn sovittelemaan liian tiukkoja farkkuja ja mietin samalla, pitäisikö se pulla jättää syömättä... :)
4) Joskus aikaisemmin olen huomannut ruokapäiväkirjan pitämisen ja kaloreidenlaskemisen hyväksi, mutta se oli joskus enne lapsia, nyt ei ole enää aikaa sellaiseen näpertelyyn.
Että tämmöistä... Toivotan kaikille oikein reipasta ja iloista viikonloppua, palataan asiaan!
P.s: Joku kyseli nimimerkistäni. Seela on ollut jo ennen ensimmäisen tyttäreni syntymää suosikkinimeni lapselle. Nyt minulla on kaksi tytärtä, eikä kummankaan nimi ole Seela... Molemmilla kerroilla on keksitty vielä kauniimpi nimi. Mutta sovimme mieheni kanssa kuopuksen syntymän jälkeen, että jos saamme vielä lapsen ja se on tyttö, niin sitten se on Seela.
En varmaan ole paras ihminen antamaan vinkkejä viikonloppusyömisten kurissapitämiseen, mutta tässä nyt kuitenkin jotain, mikä aina välillä toimii omalla kohdalla:
1) Säästä herkkujen syöminen loppupäivään. Lupaa itsellesi jokin ennalta päättämäsi määrä herkuttelua loppupäivästä, kunhan pysyt muun ajan päivästä ruodussa. Syö päivän mittaan normaalit ateriat ja myös ennen herkuttelua syö kunnollista ruokaa, salaattia, porkkanoita tms. Jos syö paljon makeaa tyhjään mahaan, tekee sitä todennäköisesti hetken päästä mieli syödä lisää. Myös määrä voi karata käsistä, jos on kovin nälkäinen. Ainakin itsellä on myös niin, että jos syö herkkuja jo alkupäivästä, tulee sellanen tappiomieliala ja ajatus, että päivä on jo pilalla, joten antaa mennä sitten koko rahan edestä.
2) Herkuttele kevyesti. Kannattaa miettiä myös niitä keveympiä vaihtoehtoja makeannälkään. Esim. itse olen syönyt viikonlopun jälkiruokana kaloritonta mehukeittoa kermavaahtonokareen kanssa ja on hyvää.
3) Kalori-/pisterajoissa pysyminen. Ainakin omalla kohdalla ollut oikeastaan ainoa asia, jolla on ollut jotain merkitystä painon putoamisen kannalta. Ei näytä olevan niinkään väliä syökö paljon kasviksia tai liikkuuko, pääasia on ettei saa liikaa kaloreita.
4) Liikunta. Jos on aikaa, viikonloppuna kannattaa panostaa liikkumiseen. Tässä oli se psykologia, ettei sitten viitsi pilata hyviä liikkumistuloksia mässäilyllä. Tosin liikkuminen saattaa lisätä ruokalahalua.
5) Vaatteet, peili, mittanauha. Minulla toimii myös vaatteiden sovittelu hyvänä motivaattorina.
Ja vastaavasti herkuttelun kurissapitämistä vaikeuttaa ainakin kyläilyt, tekemisen puute ja television katselu, väsymys, ylipitkät kauppareissut yhdistettynä ylisuureen nälkään, ruokakaupan karkkiosaston löytyminen omasta jääkaapista jne.
Lisää vinkkejä muiltakin olisi kiva lukea! Joka tapauksessa tsemppiä kaikille kevyeen viikonloppuun.
canemo
Olen sitten eilen ja tänään käynyt ekan kerran tällä vuosituhannella juoksulenkillä. En oikein koskaan ole ajatellut olevani juoksuihmisiä, mutta kyllä se hölkkä ihan menettelee, kun on joku lenkkikaverina. En vaan oikeen helposti meinaa ketään saada mukaani. Mutta aika mukavaa oli, kun on hyvä ilma. Ajattelin että täytyy varmaan alkaa juoksemaan, niin pääsee lyhemmässäkin ajassa vähän pidemmän matkan eteenpäin;) (Ja kuluttaa samalla kaloreita.)
Muutenkin on hommat sujuneet, tosin jumpat jäi alkuviikosta vähäksi, vasta äsken ekan kerran jumppailin. Syöminen on kyllä hankalampi juttu, kun käy kylässä. Ei välttämättä ole aina mitään niin hirmu terveellistä tarjolla. Tosin kotonakin on sitten omat sudenkuoppansa.
Mutta eiköhän tämä tästä etene.
Marja
En huomannut meidän pinoa, joten sen nyt aloitin.
Kone taas tökkii mutta yritän kuitenkin jotain kirjoittaa.
Elikkä taukoa on tosiaan tullut pidettyä, kun iski pieni masennuksen poikanen mutta nyt uudella puhdilla takaisin.
Eilen aamuna oli painoni 76.3 eli pudotusta olisi 2.7kg mutta tänä aamuna vaaka ilmoitti tylyt 77.3. Tippunut kuitenkin alkupainosta joten motivoi kummasti jatkamaan.
Kaverini kanssa ollaan sovittu tiukasta kurista, nyt ei enää lipsuta. Sovittiin samalla, jos ei tämä meitä auta niin painonvartijoihin liitytään ja paremmasta olosta maksetaan liikaa mutta kyllä tälle painolle on sanottava hyvästit.
Ryhdistäydyn ja tulen joka viikko omat painokuulumiseni tänne kirjoittamaan.
Huhti