Kiinteistövero nousee
Hesarista just luin, että hallitus hoitaa hyvätuloisten veroalen kiinteistöveron korotuksella.
Kiinteistövero nousee kolminkertaiseksi vähitellen 8 vuoden aikana.
Kommentit (7)
Onpa hallituksella otsaa! Perusteluna on, että kiinteistöveroa ei pääse pakoon.
Sitten ei ole köyhillä varaa asua edes vuosikymmeniä maksamassaan (lainat maksettu) talossa. Koko veron voisi poistaa kokonaan, niin saataisiin syrjäkylille asukkaita ja köyhille asuntoja, ilman että kaikki valuu vuokranantajien taskuun.
The one and only MassiMuija Riikkuli.
Vierailija kirjoitti:
Jaa, nyt on kiinteistövero n.800, korotusten jälkeen 2400.
Antti-boy peruu varmasti tämänkin päätöksen.
Vierailija kirjoitti:
Onpa hallituksella otsaa! Perusteluna on, että kiinteistöveroa ei pääse pakoon.
Sehän se kaikissa veroissa oikea perustelu on.
Kätevää, kohta loppuu tonttini 50 vuoden vuokrasopimus, kotikaupunkini varmaan antaa seuraavankin 50 vuotta oikein edulliseen hintaan.
Ensin meni asuntolainan korkovähennysoikeus asteittain nollille, nyt tämä päälle.
Olen tässä miettinyt äskettäin, vaikka olenkin yleensä ollutkin köyhä, että viimeiset 20 vuotta ostovoimani on vain laskenut jatkuvasti. Vaikka samassa ajassa olen suorittanut parit ylemmät korkeakoulututkinnot ja palkkakin noussut. En edes opiskellessa ollut näin absoluuttisen köyhä, koska vitosella osti jo ruisleivät ja maksalaatikot moneksi päiväksi. Nyt kaikki tulot menevät näihin uusiin kuluihin, nousseisiiin hintoihin ja korkoihin.
Ei mitään toivoa kahden korkeakoulutetun työssäkäyvän taloudessa enää käydä lasten kanssa esimerkiksi Ruotsissa laivalla, rahaa tällaiseen ei vaan enää ole.
Jaa, nyt on kiinteistövero n.800, korotusten jälkeen 2400.