Voiko laulutaidoton aikuinen oppia laulamaan?
Mulla on ikää mittarissa jo kohta 50 v ja opettaja ehdotti aikoinaan koulussa, että saan laulukokeesta viitosen jos en laula mitään. Suostuin tietysti, enkä olen sen nöyryytyksen jälkeen laulanut missään muuallakaan. Paitsi nyt viime aikoina olen vähän yrittänyt laulaa hyvien biisien mukana - ja todennut ettei siitä tule mitään. Saan suustani ulos pelkästään matalia säveliä ja hoilotan niitäkin ihan nuotin vierestä.
Laulukurssien myyjät väittää että kuka tahansa voi oppia laulamaan, mutta onko se totta vai koitetaanko siinä vaan huijata rahat pois hyväuskoisilta hölmöiltä? Jos en ole toivoton tapaus, mistä kannattaisi lähteä liikkeelle? Kansalaisopistossa oli ainakin viime syksyllä mahdollisuus 20 minuutin viikoittaisiin yksityistunteihin tai pidempään yhteislaulukurssiin, johon sisältyy myös pientä laulutekniikan opetusta. Kumpi niistä olisi parempi, vai löytyykö netistä tai kirjastosta ilmaiseksi hyvää materiaalia jonka avulla laulamista voi opetella kotona?
Kommentit (9)
Voi vaan laulaako nuotin vierestä ?
Voi oppia laulamaan. Se vie vain aikaa. Usein vika ei ole sävelkorvassa vaan tavassa tuottaa ääntä. Tällöin äänentuotto täytyy opetella uudestaan.
Vierailija kirjoitti:
Voi oppia laulamaan. Se vie vain aikaa. Usein vika ei ole sävelkorvassa vaan tavassa tuottaa ääntä. Tällöin äänentuotto täytyy opetella uudestaan.
Aivan oikein. Ja mitä heikompi lähtötaso, sitä enemmän hyötyä asiantuntevasta yksityisopetuksesta on.
Voi. Oasis-yhtyeen Liam Gallagherkin on oppinut laulamaan laulunopettajan avulla tuhotuaan äänihuulensa ysärillä.
Voi. Aloin käydä kuorossa n. 45- vuotiaana. Siellä oppi paremman laulutekniikan ja pääsi nauttimaan laulamisesta.
Suosittelen!
Minä en ainakaan voi. Äänijäänteissä on elimellinen vika. En voi tuottaa matalia enkä korkeita ääniä. Kuulen kyllä jos joku laulaa nuotin vierestä ja kuulen myös sen että oma lauluni on hirveää.
Vierailija kirjoitti:
Voi. Aloin käydä kuorossa n. 45- vuotiaana. Siellä oppi paremman laulutekniikan ja pääsi nauttimaan laulamisesta.
Suosittelen!
Kuoro ei välttämättä ole hyvä vaihtoehto ihmiselle joka ei pysy nuotissa. Muiden laulut menee helposti pieleen, jos joukossa on yksikin joka hoilottaa vähän mitä sattuu.
Väittävät, että voi. En tiedä, en ole vielä kokeillut.