Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

ADHD-lasten kynätaidot

Vierailija
29.04.2025 |

Kohta 7v ADHD -lapsi muuten fiksu, oppi lukemaan 5v jne, mutta hienomotoriset taidot kynällä 2-3v tasolla, värittäminen ja piirtäminen lähinnä suttua. Kysynkin, että ne joilla myös adhd-lapsi, niin millaiset kynätaidot omasivat tuossa iässä?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
29.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kynänkäyttö on onneksi taito, jonka saa harjoittelemalla todella hyväksi. Harjoitellessa kasvatetaan ne aivojen alueet, joilla tarkkaa työtä tehdään. ADHD sinänsä ei aiheuta huonoa hienomotoriikkaa. ADHD lapsi usein harjoittelee muita vähemmän, koska keskittymiskyky ei riitä.

Vierailija
2/2 |
29.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla kans 7v ADHD, käy puheterapiassa ja toimintaterapiassa, lääkityksen saatuaan pärjää nykyään esikoulussa hyvin. Sitä en osaa sanoa minkä ikätasoinen piirustus taito hänellä on, kun itsekään en osaa kuin tikku-ukkoja piirtää, mutta ehkä se taito on tosiaan jonkun vuoden takamatkalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän kaksi