Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Toimistomme ns hengenluoja ja iloisesti rupatteleva maanvaiva!

Vierailija
28.04.2025 |

Menee siis hermot. Työpaikka: pienehkö valtion viraston toimipiste, vakiviran päällä istujat tosiaan istuu sen työvuotensa. Töitäkin kuitenkin olisi, asiakkaita käy ja puhelimeen pitää vastata ja jonkun pitää olla tavoitettavissa klo 16 asti, liukumasta huolimatta.

Tämä tantta, eiku 50-v rouva, tulee puuhakkaasti toimistolle liukuman mukaan niin aikaisin kuin mahdollista ja keittää pannun kahvia ja parkeeraa siihen kahvihuoneeseen. Siinä sitten aloittaa sen päättymätyömän pälätyksensä omista lapsistaan, ukostaan, mökkeilystä, viikonlopun ruuasta srkä uusimmasta seiskasta. Tässä siis aiheet, ihan tosi. Vaikka valtiolla työskentelee, niin mitkään vaalit taikka päätökset ei kuulemma sillain kiinnosta. Enminä noista ymmärrä

Eipä siinä mitään, mutta kun hän myös pälättää niitä juttujaan niin , että mistään muusta ei voi puhua. Olen usein ihan tosissaan yrittänyt kääntää keskustelua muualle, niin tämä on hetken ihan hiljaa, ja palaa sitten takaisin cittarin lihatarjouksiin. 

Hän istui kahvihuoneessa pitkälle aamuun, kunnes kaikki ovat tulleet ja hän on kaikille rupatellut. Omasta mielestään mukavan kodikkaasti tietty. 

Sitten onkin 10:n kahvit jotka hän avuliaana keittää ja istuu siellä taas tunnin, toista.

Sitten ruokatauko: siirrytään sinne taukohuoneeseen välijymään toisten syömisiä ja syömään omia eväitään. Kyllä se siellä tunnin- puolitoista istuu.

Iltapäivällä kahvit, ja sitten voikin alkaa sammutella konetta ja lähteä klo 15 kotiin, kun on tunnit täynnä ja niin kovin aikaisin aina paikalla

Tätä vuoden ympäri. Ennen joulua noin marraskuusta alkaen ei kannata mitään isompaa hommaa aloittaa, kun kohta on joulutauko ja vuodenvaihde. Sitten sulatellaan joulukinkkua helmikuuhun. Hiihtoloma, pääsiäinen ja sen jälkeen ei kannata taaskaan mitään tehdä, kun kohta kaikki jää kesälomille eikä ne asiakkaatkaan tänne tule.

Se luulee itse olevansa joku mukava toimiston hengenluoja, aina mukavat jutut. Mutta not. Esimies on nörtti joku kuuden ällän yo, joka ei uskalla sanoa mitään sille. Ja jos sanoisi, niin sairaslomat ja kaikki mahdollinen uhriutuminen käyttöön heti.

Olen tästä ennenkin kertonut, sillä hän ei voi koskaan mökkikauden aikana olla se, joka pitää ovet ja puhelimet auki klo 16 saakka. Hän lähtee jo iltapäivästä, koska mökki.

Kun sit sanottiin että kyllä sunkin pitäis joku perjantai täällä olla, niin se oli sitten hengenvaarallista! Koska mökkimatka on perjantaisin erittäin ruuhkainen, niin silloin on onnettomuusvaara ja on siis turvallista ajella sinne ukon kans klo 14 alkaen Emme voi siis ottaa vastuullemme mahdollsta vakavaa onnettomuutta ja vammaa. Joopa. Että näin. Terveisiä.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
28.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan joku karjalainen.

Onpa ihanaa tehdä töitä kotona yksin.

Vierailija
2/12 |
28.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan hauska.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
28.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

AP=aivovammainen pökäle.

Vierailija
4/12 |
28.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

No miksi olet töissä noin kusisesti johdetussa puljussa? Kai sentään etsit koko ajan täysijärkistä työpaikkaa?

Vierailija
5/12 |
28.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työpaikassani isossa kansainvälisessä firmassa on ihan samanlainen henkilö ja myös vähän yli 50, on kyllä todella rasittava ja mitään juuri ei saa aikaan mutta suu käy koko ajan.

Vierailija
6/12 |
28.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai tämä on yleinen ilmiö. Omassa ex työpaikassani oli vastaava tapaus, hän kyllä paukutti myös päätettä teki siis töitäkin. Omitusta oli, että hän silti puhui koko ajan omasta elämästään,ja samoin mistään vähänkään vakammasra ei osannut puhua yhtään mitään. Hänen erikoisalaansa oli muuten tv ohjelmat  tiesi niistä kaiken. Häntä vastapäätä istunut työkaveri pyysi väliin sermiä kun ei enää kestänyt , saikin sen, mutta ei se puhetta hillinnyt, volyymi vain nousi. Hän myös sai korkean verenpaineen riesakseen tästä hölöttäjästä. Olisi muuten odottanut, että kun työn puolesta joskus teimme yritysvierailuja tai niitä tuli firmaan, niin tämä hölöttäjä olisi ollut äänessä, mutta ei, silloin hän ei puhunut mitään, istui tuppisuuna pulla suussa. Tämäkin oli noloa, koska keskustelua silloin tietenkin odotettiin, ja se olisi ollut toivottavaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
28.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Varmaan joku karjalainen.

Onpa ihanaa tehdä töitä kotona yksin.

Vähän ikävästi sanottu, mutta ehkä myös totta. Äidin puolen suku on Karjalasta ja hitto ne ei ole koskaan hiljaa.

Onneksi tosiaan on etätyöt ja toimistolle mennään 3-4kk välein henkeä luomaan. Sillon on tarkoituskin sosialisoida. Oikeat työt tehdään muuten.

Vierailija
8/12 |
28.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

#julkinensektori

#lihavatnaiset

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
28.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja Suomessa ei kuulemma ole paisunutta julkista sektoria??

Vierailija
10/12 |
28.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kans ahkerimmat tulevat töihin klo.7.00 aamulla eli niin aikaisin kun vaan pystyy. Sen jälkeen he istuvat kahvihuoneessa vähintään sen ekan tunnin, tekemättä mitään. Sitten sama uusiksi lounastauolla ja kahvitunnilla, joka on kirjaimellisesti tunti ainakin. Ihmettelen, miten tähän ei puututa? 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
28.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi pääsin toiseen työpaikkaan tälläsen kaakattajan luota. Uskomatonta, aikuinen ihminen ja puhuu lapsistaan koko ajan. Tai muusta omaa perhettä koskevasta asiasta. 

Vierailija
12/12 |
28.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Onneksi pääsin toiseen työpaikkaan tälläsen kaakattajan luota. Uskomatonta, aikuinen ihminen ja puhuu lapsistaan koko ajan. Tai muusta omaa perhettä koskevasta asiasta. 

Lapsistaan puhuvat on (lähes) aina naisia. Itse olen miesvaltaisessa työpaikassa ja lapsista ei puhuta melkein koskaan. Tai jos puhutaan niin jutut liittyy aina johonkin muuhun ja ne lapset mainitaan sivulauseessa.

Yksi entinen työkaveri (nainen) oli kyllä sellainen, että jos vaikka sanoi, että oli pois, kun lapsella oli korvatulehdus, niin käytti seuraavat 45min kertoen omien lastensa sairaushistorian. Ja uteli muutenkin aina kaikkea ja veti sitten aasinsillan omiin lapsiinsa. Hemmetin raskas tyyppi ja varmaan kaikki huokaisi helpotuksesta, kun tämä muutti ulkomaille miehensä töiden vuoksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän kahdeksan