Mitä tiedät aivopesusta, sanoilla on väliä
Tällä palstalla esiintyy ainakin:
- toisto, esim. tuo holvikaari-tarina, kaikki tällä palstalla usein käyvät yhdistävät sanan holvikaari tiettyyn toimintaan
- epäilyksen siemen, kyseenalaistetaan jokin ihmisen kokemuspiiriin kuuluva, tavallinen valinta
- perinteinen poliittinen propaganda
- "mitä rahkaa eläkeläiselle", jatkossa kun syöt rahkaa koet itsesi vanhaksi, klassinen aivopesun muoto
Tiedostatko, että joku tai jokin taho käyttää tätä palstaa aivopesuun? Mitä ajatuksia tämä herättää sinussa, joka käyt täällä usein?
Kommentit (33)
Johns Hopkins University:
Tutkimus:
"Venäjän trollit levittävät somessa rokotekriittisyyttä ja valheita turvallisista rokotteista heikentääkseen lännessä uskoa instituutioihin."
https://pure.johnshopkins.edu/en/publications/weaponized-health-communi…
Rokotevastaisuus on venäjän propagandaa
Hyödylliset idiootit levittää lisää
Tarkoituksena kylvemällä valetietoa vähentää kansan luottamusta hallintoon ja maan instituutioihin
Siten mahdollistaa laajemman disinformaation levitys väestöön
.
Samalla rokottamattomuus tappaa ihmisiä
YLE:
https://yle.fi/a/3-7804386
Tästä on kyse
Pietarissa tehtaillaan järjestelmällisesti Putinia tukevaa nettipropagandaa.
Ns. trollitehdas etsii nyt lisää englannintaitoisia propagandisteja.
Aluksi paneteltiin Venäjän oppositiota, nyt Ukrainaa ja länsimaita.
Nettitrollien 400-650 euron kuukausipalkkaa pidetään Venäjällä hyvänä. 🤣
Ylellä ennennäkemätöntä kuvamateriaalia trollitehtaan toiminnasta.
.
Kreml on ottanut myös käyttöön pandemian aikana syntyneet koronadenialismin
Rokotevastaisuus on venäjän propagandaa
Tarkoitus saada ihmiset lännessä epäluuloiseksi hallituksiinsa
jotta venäjä voi hajoittaa länttä
YLE:
Venäjän miehittämässä Luhanskissa päätoimitettu MV-lehti (ns. Uusi MV-lehti) on tuutannut Putinia tukevien juttujen ohella myös valtavia määriä koronadenialismia. Kerran laskin sen etusivulta 41 toinen toistaan kirkuvampaa koronadenialistista otsikkoa.
https://yle.fi/a/3-12372443
YLE:
https://yle.fi/a/74-20012427
"Kreml on ottanut myös käyttöön pandemian aikana syntyneet koronadenialismin, jossa lietsotaan ihmisiä olemaan luottamatta lääketieteeseen, mediaan ja ylipäätään oikeastaan mihinkään järjestäytyneen yhteiskunnan osaan. Suomessakin Puttea kannattavat ja myötäilevät vastamediat ovat täynnä toinen toistaan äärimmäisempiä väitteitä koronasta."
YLE:
Koronadenialistien alttius tukea Venäjän toimia ei ole vain suomalainen ilmiö. Myös Virossa (siirryt toiseen palveluun) ja Australiassa (siirryt toiseen palveluun) on havaittu samaa. Eikä tuki kulje vain yhteen suuntaan, myös Venäjä tukee koronadenialistejä. Yhdysvaltain hallinnon tietoturva-asiantuntija Harri Hursti kertoi Helsingin Sanomien haastattelussa (siirryt toiseen palveluun), että yhden Venäjällä operoivan verkkotoimijan blokkaus johti Kanadaan suunnatun koronadenialistisen materiaalin vähenemiseen 95 prosentilla.
https://yle.fi/a/3-12372443
Minusta on nimittäin huolestuttavaa, ettei täällä keskustella aiheesta yhtään. Täällä käy paljon ihmisiä, jotka altistuvat aivopesulle ja sitten naureskelevat ja vähättelevät asiaa. Henkilö, joka on jo altistunut aivopesulle, on alttiimpi ja pehmempää maaperää myöhemmin muulle väärälle tiedolle. Tällä palstalla käydään jo eräänlaista hybridisotaa.
Ap
Venäjä tukee ja levittää väestömäärävalhetta - haluaa näivettää Suomen
Lähteitä:
DW (Deutsche Welle)
The Russian parliament is discussing a law to ban so-called "propaganda of childlessness"
https://www.dw.com/en/whats-behind-russias-plan-to-ban-child-free-ideol…
YLE
https://yle.fi/a/74-20012427
Viime vuosina olemme todistaneet Venäjän määrätietoista yrittämistä vaikuttaa länsimaisten yhteiskuntien sisäisiin asioihin, ja tämä kampanja on saanut monia muotoja. Yksi huolestuttavimmista keinoista on väestömäärävalheiden levittäminen, joka on erityinen uhka suomalaiselle yhteiskunnalle. Tämä ei ole vain äärimmäistä propagandaa, vaan se on myös osa laajempaa strategiaa, joka pyrkii heikentämään Suomen yhtenäisyyttä ja tulevaisuutta.
Venäjän propagandavälineet, kuten maksetut trollit ja vaihtoehtoiset faktat, pyrkivät horjuttamaan suomalaista keskustelua ja luomaan epäluottamusta valtion instituutioita kohtaan. Hyvinvointiyhteiskuntamme peruspilarit, kuten koulutus ja terveydenhuolto, joutuvat kyseenalaistetuksi, kun valeuutiset leviävät tehokkaasti sosiaalisessa mediassa. Tämä ei ole vain harmitonta kikkailua vaan vaarallinen yritys vaikuttaa siihen, miten suomalaiset näkevät oman yhteiskuntansa.
Erityisesti Venäjän intressit näkyvät, kun keskustellaan väestömäärästä. Propagandan myötä yritetään luoda kuvaa, että Suomen väestö on uhka, ja että vauvojen syntyvyys on ongelma, jota pitäisi alentaa tai jopa karsia. Kysynkin: kuka oikeastaan hyötyy tällaisesta keskustelusta? Kuka tahtoo vauvat pois Suomesta? Vastaus on selvä: ne, jotka haluavat heikentää Suomen tulevaisuutta ja aiheuttaa pelkoa yhteiskunnan sisällä.
Venäjä on kieltänyt omassa maassaan "lapsettomuuden propagandan" , mutta käyttää samaa propagandaa lännessä. Myös Suomessa hyödyntäen Pietarin trollitehdasta ja tukien hyödyllisten idioottien mielipiteitä.
Putin kehottaa jokaista naista synnyttämään 8 lasta.
https://www.reuters.com/world/europe/putin-urges-russians-have-more-kid…
Suomessa taas levittää vauvavastaisuutta 🤢
Älkäämme antako Venäjän vauvavastaisen manipuloinnin näivettää yhteiskuntaamme; sen sijaan vahvistakaamme sitä yhdessä!
Vanhusten yhteiskunta on helppo tuhota
Venäjän presidentti Vladimir Putinin tuore kutsu venäläisille naisille, heidän tulisi saada jopa kahdeksan lasta, herättää voimakkaita kysymyksiä. Tällaiset julkilausumat tuntuvat olevan enemmän kuin vain epätavallinen kehotus; ne ovat osa laajempaa yhteiskunnallista ja poliittista strategiaa.
Samaan aikaan, kun Putin rohkenee ylistää suurperheiden ihanteita, Venäjä levittää lännessä vauvavastaista propagandaa. Tämä ilmiö on ollut nähtävissä jo pidemmän aikaa, ja se ei ole vain pelkästään inhottava propaganda, vaan se vaikuttaa myös laajempiin yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Lapset ovat yhteiskunnan toivo.
Venäjän maksetut trollit toimivat anonyymeillä keskustelupalstoilla levittäen lännessä ja Suomessa lapsivihamielistä narratiivia (ja valheita koronarokotteista). Hyödyntäen mm. väestömäärä valhetta.
Samalla ihmisten luottamusta lännessä instituutioihin yritetään heikentää.
Reuters
"Putin urges Russians to have more kids, says ethnic survival at stake"
https://www.reuters.com/world/europe/putin-urges-russians-have-more-kid…
Mediuutiset
https://www.mediuutiset.fi/uutiset/tutkimusloyto-venajan-trollit-ja-rok…
YLE
https://yle.fi/a/74-20012427
🤯
Putin sanoi Uralsin alueella sijaitsevan panssarivaunutehtaan työntekijöille, että kahden lapsen saaminen perhettä kohti on vähimmäismäärä, mikäli Venäjän kansat haluavat säilyttää identiteettinsä. Hän totesi: "Jos haluamme selviytyä etnisenä ryhmänä - tai etnisiä ryhmiä, jotka asuttavat Venäjää - perheissä on oltava vähintään kaksi lasta." Mikäli jokaisella perheellä olisi vain yksi lapsi, väestö vähenisi, hän selitti. "Ja jotta voitaisiin kasvaa ja kehittyä, tarvitaan vähintään kolme lasta."
Kiina haluaa, että jokainen nainen synnyttää 3 lasta
The Chinese government has been encouraging people to have three children since 2021
https://yorkshirebylines.co.uk/news/world/chinas-three-child-policy-imp…
The three-child policy
China - three children in major policy shift
https://www.bbc.com/news/world-asia-china-57303592
Vihreät ja Putin haluaa, että Suomeen ei 💀
Vanhusten yhteiskunta on helppo tuhota
New York Post:
Syntyvyys on romahtanut kaikkialla maailmassa ja vanhuksia tulee olemaan 90% väestöstä. Kaikki yhteiskunnat romahtavat. Kaaos ja sodat odottavat.
The world is running out of children as birthrates are collapsing across the globe
https://nypost.com/2024/08/31/opinion/the-world-is-running-out-of-child…
BBC:
Syntyvyys on romahtanut globaalisti ja kun ihmiset vanhenevat yli 45 vuoden he eivät enää saa lapsia. Seuraavat sukupolvet ovat liian pieniä ja yhteiskunnat ajautuvat anarkiaan
"Fertility rate: 'Jaw-dropping' global crash in children being born
Who pays tax in a massively aged world? Who pays for healthcare for the elderly? Who looks after the elderly? Will people still be able to retire from work?"
https://www.bbc.com/news/health-53409521
The Guardian:
Yhteiskunnat eivät kestä syntyvyysvaetta, veroilla ei voi maksaa eläkkeitä tai hoitoja. Anarkia ja eläkkeiden lopettaminen edessä.
"Birthrates are plummeting worldwide...
...a baby crisis, a population crisis, a fertility crisis, a demographic crisis, an ageing crisis and an economic crisis. The cost of living, housing security and a lack of opportunity also play their part."
https://www.theguardian.com/world/article/2024/aug/11/global-birthrates…
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Älkäämme antako Venäjän vauvavastaisen manipuloinnin näivettää yhteiskuntaamme; sen sijaan vahvistakaamme sitä yhdessä!
Vanhusten yhteiskunta on helppo tuhotaSuomi on fasistinen maa, joka tukee vieraannuttamista ja lapsikaappauksia.
Ahaa, tiedän nimen 🤣😂🤣
Tämä kaveri
https://www.hs.fi/feature/art-2000008893252.html
Venäjän uskollinen mediasoturi
"Sairaanloisen lihava Johan Bäckman on näkyvin Suomen-vastaisen propagandan levittäjä Venäjällä. Hänen toimintansa on ollut hyvin aktiivista ja pitkäkestoista, paljastaa laaja aineisto, jota HS on tutkinut osana uutta kansainvälistä toimittajaverkostoa."
Vierailija kirjoitti:
Minusta on nimittäin huolestuttavaa, ettei täällä keskustella aiheesta yhtään. Täällä käy paljon ihmisiä, jotka altistuvat aivopesulle ja sitten naureskelevat ja vähättelevät asiaa. Henkilö, joka on jo altistunut aivopesulle, on alttiimpi ja pehmempää maaperää myöhemmin muulle väärälle tiedolle. Tällä palstalla käydään jo eräänlaista hybridisotaa.
Ap
Toivoisin, että tämä aloitus kiinnitettäisiin keskustelujen alkuun. Jokin varoitus tulisi olla, koska moni tuntuu naureskelevan ja vähättelevän esim. tuon pupp tyypin juttuja. Tänne tuutataan botilla toistuvasti tiettyjä aloituksia, joiden tarkoitusperä on tuhota, ja vaikuttaa alitajuntaan. Sanoilla tuhoaminen on vaarallista, ei ole pikkujuttu.
Joko Johan Bäckman on laskeutunut vauva-alukselle Bätmobiilistaan??
Tuo lihava kalsarisankari
MK-ultrasta puhutaan, se on kai venäläinen aivopesuohjelma?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Rokotevastaisuus on venäjän propagandaa
Hyödylliset idiootit levittää lisää
Tarkoituksena kylvemällä valetietoa vähentää kansan luottamusta hallintoon ja maan instituutioihin
Siten mahdollistaa laajemman disinformaation levitys väestöön
.
Samalla rokottamattomuus tappaa ihmisiäYLE:
https://yle.fi/a/3-7804386
Tästä on kyse
Pietarissa tehtaillaan järjestelmällisesti Putinia tukevaa nettipropagandaa.
Ns. trollitehdas etsii nyt lisää englannintaitoisia propagandisteja.
Aluksi paneteltiin Venäjän oppositiota, nyt Ukrainaa ja länsimaita.
Nettitrollien 400-650 euron kuukausipalkkaa pidetään Venäjällä hyvänä. 🤣
Ylellä ennennäkemätöntä kuvamateriaalia trollitehtaan toiminnasta.
.
Kreml on ottanut myös käyttöön pandemian aikana syntyneet koronadenialismin
Rokotevastaisuus on venäjän
Venäjän aseistettu terveysviestintä: Botit ja venäläiset trollit ylläpitävät rokotekeskustelua
Johtopäätökset: Haittaohjelmia ja ei-toivottua sisältöä levittävät botit levittivät rokotevastaisia viestejä, kun taas venäläiset trollit edistävät riitoja ja epäluottamusta rokotteista. Aidoksi esiintyvät tilit luovat valheellisen tasapainon, mikä heikentää yleistä yksimielisyyttä hyodyllisistä rokotuksista. Ikäänkuin valehtelevien kriitikoiden mielipide olisi lääketieteen tohtoreiden ja asiantuntijoiden arvoinen.
Julkisen terveyden näkökulma: Rokoteskeptikoiden suora tukeminen antaa boteille mahdollisuuden normalisoida rokotekriittisyyttä. Tarvitaan lisää tutkimusta, jotta voidaan selvittää paras tapa torjua bottien ja teollisen levittämää valheellista sisältöä.
Weaponized Health Communication: Twitter Bots and Russian Trolls Amplify the Vaccine Debate
National Institutes of Health
Yhdysvaltain liittovaltion virasto
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30138075/
Rokotekriittisyys on venäjän propagandaa
🤥 Tutkimuslöytö: Venäjän rokotusvastaiset trollit ja botit pyörittävät rokotuskeskustelua
Tutkimalla rokotusaiheisia postauksia ja niiden taustoja tutkijoille selvisi, että rokotekeskusteluun osallistuu aktiivisesti ainakin kaksi tahoa, jotka esiintyvät harhaanjohtavasti aitoina keskustelijoina, mutta eivät ole sitä.
Kävi ilmi, että tietokoneohjelmat eli botit syytävät keskusteluun rokotevastaisia kommentteja.
Myös Venäjän trollit postaavat runsaasti virheellistä tietoa rokotusaiheesta. Ne kuitenkin esittävät käsityksiä puolesta ja vastaan. Miksi näin?
Tutkijat arvelevat trollien pyrkivän luomaan eripuraa ja horjuttamaan yhteiskunnan vahvaa konsensusta rokotusten tarpeellisuudesta tautien torjunnassa.
Terveyteen liittyvät väärinkäsitykset, harhaanjohtava tieto ja tahallinen valeuutisten levittäminen sosiaalisessa mediassa on uhka kansanterveydelle, sanotaan tutkimuksessa.
https://www.mediuutiset.fi/uutiset/tutkimusloyto-venajan-trollit-ja-rok…
Rokotevastaisuus on venäjän propagandaa
Hyödylliset idiootit levittää lisää
Tarkoituksena kylvemällä valetietoa vähentää kansan luottamusta hallintoon ja maan instituutioihin
Siten mahdollistaa laajemman disinformaation levitys väestöön
.
Venäjä on aloittanut hybridisodan ja disinformaatiin levittämisen lännessä jo 20-vuotta sitten
Venäjän sota länteen on jatkunut jo 20 vuotta
Ennen vuotta 2014 oli Venäjä jo hybridisodassa Lännen kanssa
Venäjä aloitti jo 2000-luvun alussa, Vladimir Putinin ensimmäisellä presidenttikaudella niin sanotun pehmeän voiman käytön ulkomailla.
Tärkeä osa tätä kampanjaa on 2007 perustettu Russkij Mir eli Venäläinen maailma -säätiö, joka toimii kulttuurikeskuksena samaan tapaan kuin Britannian British Council tai Saksan Goethe- instituutti.
Venäjän informaatiovaikuttaminen on kiihtynyt internetissä Putinin kolmannella presidenttikaudella vuoden 2012 jälkeen. Tärkeä osa sitä ovat olleet maksettujen trollejen käyttö internetin sisältöjen tuottajana.
Internetin tutkimuslaitos -nimellä ja sen englanninkielisellä IRA-lyhenteellä tunnettu, Pietarin Olkinassa sijaitseva trollitehdas on jo ainakin 10 vuoden ajan kylvänyt disinformaatiota maailmalle etenkin sosiaalisessa mediassa.
Lähteet:
https://www.talouselama.fi/uutiset/venalaiskenraali-kirjoitti-sodan-saa…
Tästä on kyse
Pietarin trollitehtaalla - Näin Venäjän propagandaa rustataan kellon ympäri
Trollitehtaan propagandan sarjatuotannon yksityiskohtia on paljastettu muun muassa riippumattomassa Novaja Gazeta -lehdessä. Internet-tutkimuskeskus-nimellä tunnettu yhtiö oli perustettu heinäkuussa 2013.
Työpaikkailmoituksilla haettiin tuolloin nettitoimittajia, joiden tehtävänä oli kirjoittaa kommentteja, blogeja ja uutisia. Yhtiön tarjoamia palkkoja pidettiin jo silloin hyvinä, ja työpaikkana oli uusi vartioitu toimisto Pietarin kupeessa Olginossa, josta muutettiin myöhemmin Pietariin.
Automatisoidut ja identtiset kommentit ovat helppoja tunnistettavia ja torjuttavia, siksi ihmisiä tarvitaan versioimaan monistettuja viestejä.
Yhtiön toiminnasta on Venäjällä hakkeroitu tuhansia dokumentteja, joita olemme saaneet käyttöömme (YLE).
Arviot yhtiön työntekijämäärästä vaihtelevat, mutta hakkeroidun materiaalin joukossa ollut organisaatiokaavio kuvasi 270 ihmisen tehtävät ja nimesi johtotehtävissä toimivat.
Useat entiset työntekijät ovat haastatteluissa kertoneet, että valtaosa palkatuista propagandisteista ei itsekään usko asiaansa.
YLE
https://yle.fi/a/3-7804386