Tunnetko tai tiedätkö ketään joka on vaihtanut sukupuoltaan? Minkälaisia mielikuvia?
Kommentit (6)
Sukupuolta ei voi vaihtaa, sillä esim. kromosomit on ja pysyy niin kuin ne on syntyessäänkin ollut.
Heteropari ja sitten mies halusi naiseksi, vaihtoivat paikkakuntaa. En tänäkään päivänä keksi miksi eivät eronneet. Lapsi oli haaveissa ennen tätä naiseksi herännäisyyttä.
Kaiken lisäksi mies oli tosi maskuliininen. Perseelleni olin lentää kun näin pariskunnan samanlaisessa vaatetuksessa ja jätkällä peruukki ja meikit.
Olihan se aika shokki. En olisi koskaan uskonut.
Nyt muutaman vuoden päästä asia tuntuu ihan luonnolliselta. Välillä tosin ihmisten ennakkoluulot yms. seikat ottaa päähän. En jaksaisi aina selitellä.
Meillä on siis yhteinen poika. Ollaan exän kanssa oikein hyvissä väleissä.
Tunnen hyvinkin. Oikein hyvä tyyppi, kaipaan häntä, kun ei olla enää ns. samoissa piireissä eikä tavata niin usein. Ainut mikä hänestä huokuu on sama kuin mitä jossain dokkarissa oli, että ensin pitää muuttua ihan täysin vastakkaiseksi sukupuoleksi ja sitten jossain vaiheessa hyväksyy itsensä, että ei se ole ihan saavutettavissa ja alkaa löytää oman sisäisen rauhan ja sen ehkä jossain määrin tietyllä tapaa androgyynin persoonan, joka meissä kaikissa varmaan on.
Kylläpä olisi kiva jutella hänen kanssaan pitkästä aikaa kunnolla.
" Vaihtoi" siis miehestä naiseksi. Tästä jo useita vuosia ja olin itse niin nuori että oli kyllä melko hämmentävää.. Nykyään ei mitään asenneongelmia:)