Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Elisabeth Rehn , 90 vuotta.

Vierailija
04.04.2025 |

"Tuo kyky luontevaan kanssakäymiseen kaikkien kanssa oli ollut Rehnin vahvuus jo silloin, kun hän 1960-luvulla toi maahan Tupperware-astioita ja pestasi parhaimmillaan 90 esittelijää. Ja se vei hänet eduskuntaan 1979."

 

Ei ollut tupperweaarastioilla mitään tekemistä hänen hallitukseen pääsyllä. Nainen rikkaasta kodista, ruotsinkielinen, opiskellut Hankenissa.Kuin hyvä elämänalku kun isäkin oli kunnanlääkäri. 

Rehn kertoo kohdanneensa sotarikoksista syytetyt serbipoliitikot Slobodan Milosevicin (19412006) ja Radovan Karadzicin samalla otteella kuin kaikki muutkin.

Olin ystävällinen, juttelin ensin niitä ja näitä. Vasta sitten otin kovan puheen, Rehn kertoo.

(Kuka tähän uskoo ? )

Ärsyttää nämä kirjoitukset joissa kaunistellaan kaikki. Miksiei kerrota sitä totuutta ,että Rehnn on pilannut Suomen maan osaltaan ännestämällä EU ssa asioita jotka ovat  haiktaksi suomaaisille. Ja tätä nyt kunnioittamaan?

90 vuotta täyttävä Elisabeth Rehn kertoo liikuttavasta kohtaamisesta: Aloin itkeä kassan edessä - Ilta-Sanomat

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi neljä