Gallup: Vesien menosta...
Eli lueskelin alla olevaa ketjua siitä, että onko synnytys käynnistynyt vesien menolla vai muuten? Olisin kiinnostunut tietämään, että miten synnytys käynnistyi ja kumpi tuli???
Olen kuullut sanonnan, että pojat syntyisivät yleensä niin, että synnytys käynnistyy vesien menolla. Olisi hauska nähdä miten tämä sanonta pitää paikkaansa=). Itselläni meni juuri näin. Tytöistä kalvot puhkaistiin ja pojasta menivät ensin lapsivedet.
Aurinkoa!
Kommentit (12)
Vedet alkoi vähän kerralla lorahdella, mutta supistuksista synnytys sitten katsottiin alkaneeksi.
Mutta samoin supistuksilla alkaneista :) Perheessä siis 2 tyttöä ja 2 poikaa. Meillä nuo vesien menolla alkaneet synnytykset olivat myös täydenkuun aikana tapahtuneita ja kerran eräs kätilö kertoikin omaksi ilokseen pitäneensä " tilastoa" siitä, onko täydenkuun aikaan enemmän vesien menolla alkaneita synnytyksiä. Ja niin tuntui olevan. Tuskin sillekään kuitenkaan mitään tieteellistä näyttöä on :) Mutta jos kuu saa valtameret liikkumaan, niin miksei sitten lapsivesiä :)
Misti rv 23+4
Vedet meni vasta kun kalvot puhkaistiin vähän ennen ponnistusvaihetta.
saas nähdä kuinka nyt käy ;)
susanna viikolla 30
vedet meni vasta laitoksella, tai siis puhkastiin/puhkes tutkimuksen yhteydessä.
ei taida kovin paikkaansa pitävä olla tuo uskomus ainakaan näiden tämän hetkisten vastausten perusteella,
Tyttö tuli ja alkoi supistuksilla. Kalvot puhkaistiin. Kaverilla, jolla samanikäinen tyttö, vedet menivät ilman supistuksia. Supistuksia piti odotella vuorokausi ennen tytön syntymään.
ja täydenkuun aikaan, kaks viikkoa etuaikaisena. Mutta onneksi tuli, kun oli jo 3,820 kg. Meille on kans koulussa ihan opetettu, että täydenkuun aikaan puhkee usein kalovt, ja meitä jeesinyt kätilö totes saman. Ystävä sai viime viikolla pojan kun oli täysikuu ja vedet meni. (toki yliaikaisena)(niillä kaks tyttöä aiemmin,eka yliaikainen, toinen käynnistetty) Molemmilla näillä täydenkuun kerroilla synnäri on ollut ihan ylikuormitettu, niin ettei kätilöt oo meinannu mukana pysyä!
että meilläkin nämä vesien menolla alkaneet synnytykset (täydenkuun aikaan) ovat alkaneet melkein 4 viikkoa etuajassa.
Molemmilla vedet meni vasta kun 8 cm auki, siis supisteluilla alkoi..
saa nähdä miten tuo pitäisi paikkansa tällä kertaa, tulossa tyttö ja poika
MotherOf4 ja Tiku&Taku rv. 21+1