Muistakaa vaaleissa - Persut pakoilee vastuuta - Siksi Juusolle ei nimetty sijaista
Kaisa Juuso joutui / lähti sairaslomalle. Tai ehkäpä puoluejohdon toimesta ohjattiin näin tekemään. Jonkinkaltaiseen poliittiseen manööveriin viittaa se, että tehtävään ei nimetty sijaista tai ministerin tehtäviä ei siirretty jollekin toiselle ministerille. Näinhän tehtiin kun Rantanen jäi lapsen sairauden takia pois, tuolloin tehtävät siirrettiin Lulu Ranteelle.
Tarkoitus on häivyttää persut sote-leikkausten taustalta vaalien ajaksi. Media ei voi esittää ministerille kiusallisia kysymyksiä, kun ministeri on sairaslomalla eikä tehtäviä siirretä kenellekkään. Uskomaton luikertelu pois vastuusta ja ulos kiusallisista kysymyksistä ennen vaaleja.
Näin toimii Persut. Muistakaa vaaleissa, mikä puolue on vastuuta pakoileva selkärangaton luihu. Kuten myös Leena Meri luikertelee pois eduskunnan päätöksistä eheytyshoidoista.
Tietenkin muistetaan. En äänestä persuja enää ikinä. Pettureita.