Kieli huijaa
Luonnon onnistunein selviytymisstrategia on HUIJAUS, esimerkiksi vaaraton lisko menettää evoluutiossaan jalkansa ja kehittyy vaarallisen käärmeen näköiseksi. Nauttii edusta, että saa olla vihollisiltaan rauhassa. Mitä kehittyneempi on kieli, sitä soveliaampi se on huijaukseen.
Kielen suurin hyöty ei ole 1) keskinäisen kommunikaation tuoma sosiaalinen tiedonvälitys, kuten monet luulevat, vaan 2) mahdollisuus huijaukseen. Kun henkilö väittää, että 'keskustelemalla' ongelmat avautuvat, hän VALEHTELEE, sillä se johtaa - jos huijaus onnistuu - siihen että on saanut saanut narrattua toisen keskusteluun, jossa hän joutuukin manipulaation ja pahansuopaisen hyökkäyksen kohteeksi.
Huijauksen kriteeri ei edes ole, mitä huijari pitää totena, vaan mikä on totta yleispätevästi. Ei käärmettä feikkaava liskokaan edes pohdi asiaa, mutta silti sen olemus huijaa. Siten myös henkilö, joka huijaa väitteellä, että keskustelemalla ongelmat vähenevät, saattaa aivan hyvin pitää väitettään totena.
Mitä kehittyneempi on kieli, sitä enemmän sillä huijataan, mutta sitä suurempi on myös väki, joka tuntee huijauksen ja tietää karttaa tällaisia keskusteluja eli kiusaamista.
Kommentit (7)
Ja joku kehtaa väittää, että naistutkimus olisi turhaa.
Rippikoulussa kysyin tytöiltä, tapahtuuko useinkin, että jos tyttö on onnistunut luomaan romanssin pojan kanssa, joka kelpaisi muillekin tytöille, muut tytöt saadakseen kyseisen pojan, aloittavat ankaran huhukampanjan, että poika olisi muka ollut myös jonkin muunkin tytön kanssa.
Tytöt tiesivät kertoa, ettei näin tapahdu vain harvakseltaan, vaan se on niin yleistä, että huijausyrityksen kohteena oleva tyttö ei yleensä edes ota totena, mitä kerrotaan.
Vierailija kirjoitti:
Mistä kopioit tuon tekstin? Kenen luvalla?
Syvälliset ja laajat yliopisto-opinnot, joissa selvitellään maailmaan biologisen evoluution kautta syntynyttä rakennetta, eivät ole teksti, joka kopioidaan jonkin luvalla. Eräissä ideologiaispohjaisissa uskomusjärjestelmissä näinkin tohditaan kysyä.
Aivan äärimmäisen vähän siitä, mitä totena kerrotaan, on oikeasti totta.
Eiköhän tämänkin aloituksen joku valehtelija ilmoita-spämmää poistettavaksi.
Ensimmäinen sana aamuisin on huomenta tai hei. Jättäkää ne sanomatta.
Turhuutta.
Mistä kopioit tuon tekstin? Kenen luvalla?