Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Keitin just 2dl makaroonia ja paistoin 5 kalapuikkoa.

Vierailija
20.03.2025 |

Ei ruoka ole kallista, esim nämä ruuat on todella halpoja. 

Onko makarooni kallista?

Vaihtoehdot

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
20.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä tein makaronilaatikon toissapäivänä, riittoisa ruoka yksin eläjälle.

Vierailija
2/6 |
20.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyl makarooni hyvää on, kun panee puolet voita sekohon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
20.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Makaronilaatikko on hyvää kyllä, mutta on muitakin edullisia ruokia. Tulee mieleen tapaus, josta pari vuotta sitten edesmennyt mummoni usein kertoi.

Mummon lapsuudenkodin lähistöllä eleli uusperhe, jossa oli pariskunta, miehen lapsia, naisen lapsia ja yksi yhteinenkin tenava. Tämän perheen äiti (äitipuoli) keitteli usein suuressa kattilassa keittoa.

Mummo kertoi, että keittoa syömään saivat tulla he naapurin mukulatkin perheen lasten lisäksi. Keitto oli ihan kelvollista, varsinkin silloiset sodanjälkeiset olosuhteet huomioon ottaen.

Siinä talon liepeillä liikkui paljon kulkukissoja ja kerran se nainen lipsautti, että niitä hän loukuilla pyydysti ja niistä hän ne keittonsa keitti. Mummo sanoi, että ei se keitto sinänsä siitä huonommaksi muuttunut, mutta kyllä hän alkoi vähän vältellä sitä paikkaa, kun tiesi, mistä liha niihin keittoihin tulee.

Se liitto oli alkanut uskottomuudesta (mummo tosin käytti siitä rumempaa sanaa), mutta alkoholia se pariskunta ei käyttänyt pisaraakaan. Eikä käyttänyt mummokaan ja mistä hän olisi sitä voinut saadakaan, kun oli vasta lapsi.

Kaikenlaista voi siis sattua ja joka kuuseen kurkottaa, se katajaan kapsahtaa, kuten mummo aina opetti.

Vierailija
4/6 |
20.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hanhenmaksapallerot tryffelillä höystettynä makaroonin seassa ei ole halpaa.

Vierailija
5/6 |
20.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

AP:lla on bileet?

Vierailija
6/6 |
20.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teen usein makaroonilaatikkoon, se on hyvää ja edullista. 

Kun keiton makarooneja, juurikin kala puikkojen tai kalaleikkeiden kanssa, niin ylijääneet makaroonit käytän salaattiin.

Makaroonia, suolakurkkua, tuoretta kurkkua, herneitä, paprikoita, majoneesia ja ihan mitä tahansa jääkaapista löytyy, niin siitä tulee ruokaisa salaatti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi yhdeksän