Perheet, joissa sekä mies että nainen kokkaa
Kumpi teistä kokkaa vieraille, jotka tulevat syömään?
Kommentit (15)
Minä (nainen) päävastuussa. Mies voi perunat tms lisäkkeitä laitella.
Yleensä on kolme ruokalajia, joten hommaa riittää kummallekin.
Mies. Hän tekee "hienommat" ruoat ja tykkää kokeilla uusia reseptejä. Minulle ei tuota mitään iloa, yksi kotityö muiden ohella. Stressaa vieraille kokkaaminen. Yo-juhliin tilataan pitopalvelu astioineen.
Yleensä minä (nainen) olen vastuussa ja teen enemmän varsinkin kattaukset ym koristelut. Paitsi jos grillataan niin sitten olen apukokki.
Vierailija kirjoitti:
Se, joka ne vieraat on kutsunut.
Näinhän sen pitäisi mennä. Harvemmin meillä ruokavieraita käy, lähinnä se on jotain grillattua (mies hoitaa) ja salaattia (mä hoidan). Tai sitten mun "bestis" tulee meille ja kokkaa :-)
Aiempina vuosina anoppi on käynyt täällä äitienpäivänä syömässä, itsestäänselvästi miehen homma kokata.
Minä (nainen) olen meillä "arkiruokakokki", mies kyllä joskus sellaistakin tekee ja pyydettäessä auttaa. Mies taas tekee hienommat ruuat, minä sitten auttelen häntä. Eli riippuu tarjotaanko ihan arkiruokaa (esim. kaveri tullut yökylään ennen seuraavan päivän aikaista lentoa) vai panostetaanko tarjoiluun (kutsuttu syömään).
Sellaiset suhteet jossa nainen vain kokkaa, passaa ja jopa kuorii perunatkin miehelle ovat kadonneet nuorissa sukupolvissa jo aikapäiviä sitten. Väsynyt narratiivi.
Päivätyö, tunnin työmatkat suuntaansa molemmilla ja kolme päiväkoti-ikäistä lasta takaavat sen, ettei meillä pidetä mitään vieraskutsuja. Lasten synttärit tms on ulkoistettu hoplopiin yms.
Arkisin kyllä molemmat kokkaavat, siivoavat ja hoitavat kotia/lapsia yhtälailla.
M42
Vierailija kirjoitti:
Päivätyö, tunnin työmatkat suuntaansa molemmilla ja kolme päiväkoti-ikäistä lasta takaavat sen, ettei meillä pidetä mitään vieraskutsuja. Lasten synttärit tms on ulkoistettu hoplopiin yms.
Arkisin kyllä molemmat kokkaavat, siivoavat ja hoitavat kotia/lapsia yhtälailla.
M42
Normaalia valtavirtaa olette.
Meillä molemmat kokkaa arkiruokia, yleensä nainen arkena ja mies viikonloppuisin. Mies kokkaa vieraille ruoat ja nainen kahvitarjoilut
Yhdessä kokataan.