Miksei ole WATERFRYEREITÄ joissa kiehutettu vesi nopeasti virraten kyosentäisi tuotteet rapeapintaisiksi, esim kalat Fish&shipseihin?
WATERFRYERISSÄ kiehutettu vesipyörre nopeasti kypsentäisi ruuat ja kattilat voitaisiin heittää tunkiolla vanhanaikaisia!
Monipä tekee kanansiivet Airfryerillä niin alkaisipa sitten nämä tekemään kalapuikot Waterfryrijöllä ja katkarapunvartaat, paistinlohet, rapeat pyrstöevät!
Valtavan kuuma vesi pyörteenä virtaisi ainesten ohi tehden ne kypsiksi vain hujauksissa! Makkara paistuisi sekunteissa rapeakuoriseksi mutta ilman mustuneita ja palaneita kohtia suoli- ihossaan!
Pekonit ja munat benektiinien tapaan Waterfryer lämpäyttäisi hetkessä!
Kommentit (9)
Lihakeitosta tulee ihana WATERFRYERISSÄ, lihoihin tulee kaunis ruskea ja rapea paistopinta kuumasta vedestä!
Vierailija kirjoitti:
Varmasti on "Vesifriteerauskeitin" seuraava suursensaatio somevideoilla ja tiedostavien keittiöissä, liekkö sitten kuitenkaan tavan kattilaa kummenpi!
Nim. Pata kattilaa sortaa, n34
Ei ne padat sorra kattiloita vaan soittavat. Pata kattilaa soittaa, mustat rytmit kummallakin
Tuossa taidettaisiin kyllä fysiikan lakeja oikoa.
Ångkokaren är en gammal uppfinning som fungerar fint för bl.a. fisk.
Ap on professorien professori. Minä kannustan ap:ta
Ap on hauska ja huumorintajuinen
Tuota ideaa voi kehittää vielä eteenpäin: Saucefryerissä kuuma kastike maustaa sekä kypsentää ruokasi.
Vierailija kirjoitti:
Tuossa taidettaisiin kyllä fysiikan lakeja oikoa.
Höyryturbiineissa käytetään ylikriittistä höyryä joka voi olla yli 600-asteista että kaipa tuollaisella saisi pihviinkin rapean pinnan.
Varmasti on "Vesifriteerauskeitin" seuraava suursensaatio somevideoilla ja tiedostavien keittiöissä, liekkö sitten kuitenkaan tavan kattilaa kummenpi!
Nim. Pata kattilaa sortaa, n34