Te toimisto sivuilta on poistunut se hae 4 työpaikkaa???
Mitä pitää tehdä vai pitääkö odottaa että työkkäri ottaa yhteyttä?
Kommentit (17)
Ihan ihme sekoilua koko te-toimiston toiminta.
Jos tuossa puljussa on kohdeltu laittomasti asiakasta voiko hakea korvauksia?
Oli pakko poistaa kun työpaikkoja ei ole ja jos on niin ensin pitää kysyä EU:sta Ursula Von Der Leyeniltä onko siellä lähettää lisää halpatyövoimaa Suomeen.
Odottele hiljaa että huomaavat. Hetken saat olla rauhassa tuolta kyykytykseltä
Katso viimeisimmästä työnhakusuunnitelmasta mihin asti se on ollut voimassa. Omani päättyi viimekuun lopulla enkä ole vielä saanut uutta (viimevuoden lopulla tehtiin vain lyhyt, kun ei virkailijakaan vielä tiennyt miten homma lähtee menemään, kun vastuutaho vaihtuu) eli ei ole avoimia tehtäviä.
Teit sitten uuden ketjun ap. Eikö aiemmat vastaukset kelvanneet?
Virkailija otta jossain vaiheessa yhteyttä ja teette suunnitelman, jossa määritellään tulevat tehtäväsi. Ne kirjataan sitten tuolla.
Nyt kun te-palvelut siirtyi kunnille, niin palveluissa on viivettä. Jos edellinen työnhakusuunnitelma on umpeutunut, niin se 4 paikkaa raportointi ei aukea ennen kuin ovat soittaneet sinulle ja uusi suunnitelma on avattu. Haet vaan normaalisti siihen asti.
Vierailija kirjoitti:
Ihan ihme sekoilua koko te-toimiston toiminta.
Jos tuossa puljussa on kohdeltu laittomasti asiakasta voiko hakea korvauksia?
Ei ole enää te-toimistoa vaan kullakin alueella on omat työllisyyspalvelut. Löydät oman kuntasi sivulta.
Työtyömän työnhakijan tulee kirjautua työmarkkinatorille joka on oikea paikka.
Tottakai haet joka päivä niinkuin ennenkin!
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ihan ihme sekoilua koko te-toimiston toiminta.
Jos tuossa puljussa on kohdeltu laittomasti asiakasta voiko hakea korvauksia?Ei ole enää te-toimistoa vaan kullakin alueella on omat työllisyyspalvelut. Löydät oman kuntasi sivulta.
Täsmälleen sama asia, älä viitsi nssia pilkkua. Ennen oli te-toimiston sivut, nyt on työmarkkinatori ja ne on aivan sama asia.
Kaverin suunnitelmaa ei ole päivitetty lokakuun jälkeen.
Kyllä sieltä yhteyttä otetaan jos tarvitsevat tietoja.
Vierailija kirjoitti:
Teit sitten uuden ketjun ap. Eikö aiemmat vastaukset kelvanneet?
Tällä röllillä on joku fiksaatio aiheeseen.
Vierailija kirjoitti:
Kaverin suunnitelmaa ei ole päivitetty lokakuun jälkeen.
Onnekas kaveri että on saanut olla jo näin pitkään rauhassa.
Jos ei ole mitään voimassa olevaa tuollaista aktiviteettiä johon pitäisi määräajassa reagoida niin sitten odotellaan että nuo ottaa yhteyttä, jos ottaa. Näin työkkäriläinen minulle kertoi joskus.