S-RYHMÄN uusi Coop-brändi on saanut merkittävää jalansijaa kaupoissa, S-ryhmä tiedottaa.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011076273.html
Marraskuussa 2023 S-ryhmä kertoi korvaavansa omat Rainbow-merkkiset tuotteensa yhteispohjoismaisilla Coop-tuotteilla. Rainbow-tuotesarja on ollut S-ryhmän laajin. Se on sisältänyt noin 1500 tuotetta, joista suurin osa on nyt korvattu Coopin tuotteilla.
Kommentit (71)
Hah, epäilenpä. Jokainen Coopin tuote mitä olen kokeillut, on ollut persiistä. Rainbow oli paljon parempi.
Coop on kalliimpi ja huonompi, uudistus ei ole ainakaan minun mieleeni. Mutta harvoinpa uudistukset ovat tänä päivänä hyvään suuntaan.
Osa Coopin tuotteista on suoraan sanoen kuraa. Mätiä mandariineja ja purkkitonnikalassa 2/3 purkin sisällöstä on vettä ja maku kaamea.
Huonompi laatui kuin rainbow:lla. Mutta olen pakotettu ostamaan, kun ei parempaan ole varaa.
ei oo mitään eroa noissa tuotteissa
ylläri että jos vaihdat pelkät pakkaukset hyvin myyvistä tuotteista niin ne myy jatkossakin hyvin
Vierailija kirjoitti:
Huonompi laatui kuin rainbow:lla. Mutta olen pakotettu ostamaan, kun ei parempaan ole varaa.
Tämä minullakin!
Vierailija kirjoitti:
Hyi Coop on kuraa
idiootti
Rainbown tuotteissa oli paljon suomalaista , coopilla vaan epämääräisiä "kasvatettu ja teurastettu EU" ja esim pakastevihanneksien toimittaja on saanut erittäin paljon negatiivisia kommentteja siitä, miten kuormaa ei pääse purkamaan jopa päiviin ja työntekijöiden olot ovat kammottavat. Parsakaaleissa on aina ötököitä ja mandariinin tosiaan mätiä.
Monet testaamani Coop-tuotteet ovat olleet huonompia tai epäterveellisempiä. Joidenkin hinta on noussut, ja joissain tapauksissa ei ole enää parempia vaihtoehtojakaan. Coop-rasioissa myytävät vihreät viinirypäleet järjestään kalvakoita tai kuhmuisia tai laikukkaita - ei kiitos. Miten me asiakasomistajat voisimme estää tämän huononnuspolitiikan jatkumisen?
Vaihtaa sitten Lidlin tuotteisiin.
Coopin tomaattimurska on todella vetisen makuista. Muissakin tuotteissa on ollut huonoa laatua, mutta tuo erottui vahvasti Heinziin ja Muttiin verrattuna.
Mutta on myös vähennetty muita vaihtoehtoja, esimerkiksi meidän lähikaupassa (S-market), ei enää ollut Meiran savustettu paprika -maustetta, ainut vaihtoehto oli Coopin. Niin kai sillä tavalla saa Coopin myyntiä lisättyä, jos muut vaihtoehdot otetaan pois...
Coop tuotteet olleet oikein hyvää. Voisivat laajentaa maitotuotteisiin, jogurtit juustot yms niin köyhäkin voisi joskus nautiskella herkuista.
S-ketju tiristää itselleen suuremmat voitot, kun haalii maailmalta myyntiin huonolaatuista halpatuotantoa. Se tämän uudistuksen takana on: voittomarginaalin kasvattaminen.
Kyllä nuo minusta on ihan ok olleet. Yleensä jo joku hevi -osaston tuote näyttää huonolta, en minä sitä silloin osta oli Coop tai joku muu merkki.
Vierailija kirjoitti:
Hyi Coop on kuraa
Et ole koskaan edes ostanut. Coopia ei erota kalliimmista merkeistä millään.
Coopin Digestive-keksit, kaikki, murenivat käsiin yhdestä pienestä hipaisustakin.
En osta enää.
Niinhän se oli tarkoituskin-agenda etenee.
Ikävä juttu kun moni joutuu tuota ostamaan hinnan takia. Suurin osa mitä olen kokeillut on ollut ihan kuraa verrattuna Rainbowhun. Laatu on kyllä romahtanut.
Lausutaanko "coop" samalla tavalla kuin "coup", vallankaappaus? Esim. ranskassa?
Hyi Coop on kuraa