Onko palstalla muita, joilla on ulkohuussi ympärivuotisessa käytössä?
Odotan tosissani kevättä että saisi siivota, pestä huussin kunnolla. Sitä ettei pesuaine jäädy hetkessä kiinni istuimeen 😂
Kommentit (16)
On molemmat, ulkohuussi ja murskaava vessa sisällä. Umpisäiliö likavesille joten varsikin kesällä on ulkovessa käytössä että umpparin tyhjennysväli pitenee.
Ehdoton ei ulkohuussille, en suostu edes kyläilemään mökeillä joissa ulkohuussi. Olen sen verran hienohelma että kunnon vesivessa ja juokseva vesi täytyy löytyä. En myöskään suostu asioimaan yleisissä vessoissa 🥶 Luojan kiitos ns. seurapiirirakosta, 15 h lentomatkatkin menty ilman vessakäyntejä 😄
Meillä oli vuoteen 1974 asti ulkohuussi ympärivuotisessa käytössä. Ei kivaa.
Ei kai niitä ole käytössä enää kuin jossain syvällä Venäjällä
Vierailija kirjoitti:
Ei kai niitä ole käytössä enää kuin jossain syvällä Venäjällä
Kyllä meillä on pari pihassa Espoon mökillä. Ulkohuussejakin nyt on kaikenlaisia nykyään. Ei tarvii toisten jätöksiä kattella, kun tämä polttaa ne samantien. Eikä siten ole kylmä pönttökään.
1975 kesällä kotiini laitettiin sisävessa. Sen jälkeen en ole ulkohuussissa käynyt. Toivottavasti ei koskaan tarvitse käydäkään loppuelämän aikana.
Meillä ei muuta vessaa olekaan, kuin huussi. Kesällä tehdään uusi huussi, joka tulee olemaan lähempänä taloa. Mutta ei sisälle kuitenkaan. Se on turhaa.
Minulla on ulkohuussi ja kuistin komeroon asennettu kompostihuussi. Jälkimmäistä on kiva käyttää näin talvella ja vieraatkin tykkää siitä enemmän. Ulkohuussikin on vakituisessa käytössä, enempi kesällä.
Järjetöntä kuluttaa juomavettä tarpeiden huuhteluun.
Vierailija kirjoitti:
Minulla on ulkohuussi ja kuistin komeroon asennettu kompostihuussi. Jälkimmäistä on kiva käyttää näin talvella ja vieraatkin tykkää siitä enemmän. Ulkohuussikin on vakituisessa käytössä, enempi kesällä.
Järjetöntä kuluttaa juomavettä tarpeiden huuhteluun.
Onko sinulla siinä kuistin komerossa käsienpesumahdollisuus?
Vaihda rengas huussiin ja pese sisällä.
Joskus 80-luvulla asuin mummolassa jonkin aikaa ja paskoin huussiin. En nähnyt siinä mitään ongelmaa. Olihan se ilma joskus aika raikas.
Meillä on, ja tällä kylällä on aika monessa talossa, joillakin vain varalla tai kesäkäytössä, mutta muutamilla ainoana kesät talvet.
ei ole