Oikeuden tulkinta: Jos jotain tekee unitilassa, niin se ei ole teko ollenkaan
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011037032.html
Puoliso puolestaan kertoi miehen joskus kosketelleen hänen rintojaan ja syleilleen häntä voimakkaasti.
Oikeus piti mahdollisena, ettei mies unitilan takia tiedostanut, mitä oli tekemässä. Muihin kajoaminen ei ole rikosoikeudellisesti tuomittavaa, jos tahallisuutta ei voida osoittaa.
Jos jotain tekee unitilassa, niin se ei ole teko ollenkaan, Tolvanen tiivistää juridista tulkintaa.
Tapauksessa myös uneen erikoistunut professori Markku Partinen antoi oikeudelle lausunnon, jonka mukaan alkoholin käyttö voi laukaista sexsomnia-kohtauksen
---
Pitäisikö rikoksen unessa tehnyt laittaa miksi vankilaan, tuota uniminää näin rangaistaisiin mutta valvesielu saisi jatkaa elämäänsä häiriintymättä?
Lisäksi jos joutuisi nukkumaan yönsä vankilassa niin ei unissaan pääsisi muita rais.kaamaan tämäkään mies!
T nainen 41, muutamia kertoja unissaan kävellyt ja ruokaakin jääkaapistaan sänkyynsä tuonut ja sitten esim kerran pitzan päällä nukkunutkin MUTTA unissaankin rehellinen ja lainkuulijainen ja muita kunnioittava ei-mies!