Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kiinalainen Xpeng ei pysty edes valmistamaan niin paljon autoja mitä.menisi kaupaksi

Vierailija
11.02.2025 |

Xpeng on vasta tullut Suomeenkin..

Kiinassa firmalla menee kovempaa kuin millä toisella autovalmistajalla. Ja ero muihin on iso. Autot revitään käsistä eikä ne pysty tuottamaan niitä edes riittäviä määriä. Tänä vuona Xpeng esittelee 5 uutta täyssähköä ja lataushybridejä vielä tähän päälle. Lisäksi firma valmistaa myös "lentäviä autoja" tai droneja joilla ihmiset voivat lentää.

Xpengin edullisimmasta päästä löytyy mm. M03 joka on ominaisuuksiltaan kuin vähän "huonompi" Tesla Model 3, mutta maksaa puolet tästä. Yläpäästä löytyy G9 joka on iso luksusmaasturi. M03:ssa on iso näyttö ja kehittynyt softa kyllä. 

Suomeen on tullut myyntiin G6 ja G9 ainakin. Tuota edullista mallia ei kai Suomessa ole myynnissä..

Xpengistä on tulossa iso peluri Teslan rinnalle. Odotukset näkyvät kyllä myös firman osakkeen arvossa.. 

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
11.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa muuten noteerata että Volkswagen omistaa nykyisin ison palan tästä firmasta. Tulevaisuuden Vollkkarit saattavat voimakkaasti nojata Xpengin osaamiseen. Softaosaaminenkin on Xpengissä vahvaa. Xpeng Mona eli M03 on käsittämättömän halpa suhteessa ominaisuuksiin ja tuosta on tulossa myös SUV-versio G03 tänä vuonna myyntiin. Monaa ei Xpeng pysty valmistamaan lähimainkaan niin paljon kuin olisi kysyntää. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi viisi