Onko telemarkkinointikiellosta oikeasti hyötyä?
Olen vaan välillä törmännyt väitteisiin, että sitten ne puhelinmyyjät vasta innostuvatkin soittelemaan, kun jollain on telemarkkinointikielto, kun kuulemma tokihan nyt HEIDÄN kaupittelemansa tuote(et) on se poikkeustapaus, minkä takia mistään kielloista ei tarvitse välittää
Kommentit (12)
Tänään lueskelen vauva-palstaa koska en saa mitään tehtyä, kun telemarkkinoija soitti liian aikaisin aamulla enkä saanut enää unta.
Ei mitään hyötyä, soittelevat silti. Luuri vaan korvaan heti kun aloittaa myyntipuheen.
Ei, mutta puhelimeen vastaamattomuus toimii takuuvarmasti.
vaihdoin puhelinnumeron ja laitoin sen salaiseksi, eivät soitelleet enää
Vierailija kirjoitti:
Ainakin minä olen ollut tyytyväinen - eivät ole enää soitelleet.
Minulle joku soittaa kerran vuodessa. Laitan luurin korvaan.
Oikeasti loppuu kaikki, jotkut yksittäiset kotikutoiset saattaa soitella jos eivät tiedä mistään mitään mutta normiyritykset noudattaa, tietty ulkomailta soitettavat eivät kuulu siihen.
On hyötyä kun tekee sen oikean suoramarkkinointikiellon! 0600 13404, klo 8-18.00 välillä. Voimassa 3 vuotta. Maksaa ainoastaan sen soiton verran eli ei just mitään, siellä vastaa automaatti jonka ohjeita noudattamalla saa sen eston.
Tuohan sitten toimii siten, että puhelinmyyjän soittoautomaatin soittaessa se puhelu blokkautuu, ja myyjä kuulee nauhoitetun viestin että valittuun numeroon on puhelut estetty. Ei niillä puhelinmyyntifirmoilla mitään listoja ole!
Joitain ulkomailta tulevia puheluja ei ehkä pysty automaatti blokkaamaan, mutta suurimman osan.
Jos jakelet puhelinnumeroasi joka firmalle arpajaisten ja alennusten perässä, niin ei ole.
Minulle soittelee yksi ainoa firma. Heillä on meidän puhelin- ja nettiliittymät. Muualle en ole numeroani jaellut.
ASML-kielto (ns. Robinson) toimii oikeasti, ja soitto sinne maksaa alle euron. Olen tehnyt tuon kiellon, ja soittoja tulee korkeintaan pari vuodessa, vaikka numeroni on julkisesti saatavilla.
Mutta firma saa soittaa omille asiakkailleen kiellosta huolimatta. Jos annat itse puhelinnumerosi jossain kilpailussa tms., niin se on kilpailun järjestäjälle lupa soittaa sinulle.
Isommat ja tunnetutu firmat kyllä noudattavat kieltoa, mutta sitten on näitä pikkupuljuja jotka eivät kuulu mihinkään liitoihin eikä muutenkaan kiinnosta.
Minä en vastaa mihinkään tuntemattomiin ja se on palvellut minua hyvin.
Suoramarkkinointifirmoilla EI ole mitään listoja mistä katsoa kenellä kielto on! Se esto toimii automaattisesti blokkaamalla alkavan soiton estettyyn numeroon. Myyntifirmoilla on automaattiset soittojärjestelmät johon ne saavat soitettavat asiakaslistat toimeksiantajafirmoilta. Turha haukkua sitä puhelinmyyjää, hän tekee vain sitä työtään mistä hänelle palkka maksetaan. Siitä palkastaan hän maksaa verot, ja elantonsa.
Ainakin minä olen ollut tyytyväinen - eivät ole enää soitelleet.