Miten sait töitä työttömyyden jälkeen?
Minkä seikkojen tiedät (tai uskot) olleen syinä siihen, että juuri sinut valittiin kaikkien hakijoiden joukosta, ja että työttömyytesi ei ollutkaan este palkkaamisellesi?
Kommentit (10)
Näin nykyisen työpaikan toimitusjohtajan kaupan parkkipaikalla ja kysyin olisiko töitä. Aloitin pari viikkoa tämän jälkeen.
Hain alemman tason töitä, töitä joista minulla oli kokemusta jo mutta jouduin downgreidaamaan edellisestä.
Kakkahommaa osa-aikaisena.Ei jaksa selitellä työkkärille.
Otin vastaan määräaikaisen työn, jossa pienempi palkka kuin muissa alan yrityksissä. Sain kuitenkin työkokemusta ja sen jälkeen olikin helpompi hakea parempia paikkoja.
En ole saanut. 15v tekemättä mitään. 50v:nä Tuskin saan.
Sain lyhyen opettajansijaisuuden, koska siihen ei saatu ketään muuta. Vielä sen jälkeen, kun minulta oli jo kysytty, ja olin lupautunut, kysyttiin vielä yhdeltä eläkeläiseltä, joko hän sittenkin tulisi.
Minä olin ainut, joka sitä paikkaa haki, ja ne muut olivat opettajien tuttuja, jotka eivät olleet mitenkään ilmaisseet kiinnostustaan ko. sijaisuutta kohtaan.
Kaksi hyvää syytä: pystyin aloittamaan työssä heti, kun siinä ollut työntekijä lähti lyhyellä varoitusajalla ja se, että sain korkeimman mahdollisen työllistämistuen. Siitäkään ei ollut haittaa, että olin ollut jo niin pitkään työtön, että kunta olisi joutunut maksamaan jotain sakkoa.
Vierailija kirjoitti:
Sain pimeitä töitä kai sekin lasketaan. Tuttu oli vinkannut että olisin varmaan vapaana töihin heti joten yksi mies soitti että tarvii urakka hommaan tekijän.
Samalla tavalla, olin pimeästi lähes kolme kuukautta. Sitten piti virallistaa työ kun alkoi kateelliset juoruamaan.
Sain pimeitä töitä kai sekin lasketaan. Tuttu oli vinkannut että olisin varmaan vapaana töihin heti joten yksi mies soitti että tarvii urakka hommaan tekijän.