Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kengät 1,5-vuotiaalle. Miten paljon kasvunvaraa ja käyntivaraa?

Vierailija
01.03.2007 |

!,5-vuotiaalle olen kevyempiä kenkiä katselemassa. Mutta olen ihan pihalla minkä kokoiset pitäisi ostaa. Miten paljon tyhjää pitää jäädä varpaan kärjen ja kengän kärjen väliin? Mikä on liikaa? Mikä liian vähän? Siis missä vaiheessa pitää vanhat kengät laittaa pois ja ostaa uudet tilalle? Miten kenkää on helpoin sovittaa? Lapsi ei itse tietenkään osaa mitään sanoa.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
01.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja ota pohjallinen kengästä irti, vertaa jalkaan.

Kävelytä.

Mitta näytti 21 kokoa, otin 22, on se 1cm kasvuvaraa, talvikengät.

Vierailija
2/6 |
01.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

varpaiden ja kärjen välillä tilaa. Lisäksi alle kolmevuotiaan kengän koko saattaa vaihtua kahdessa kuukaudessa, joten ole tarkkana. Liian pienet tai suuret kengät ovat haitaksi jalan kasvulle ja kehitykselle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
01.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toki pitää jalkaankin sovittaa. Kasvuvara kesäkengissä 1,5cm ja talvikengissä 2cm (että mahtuu paksumpikin sukka).

Vierailija
4/6 |
01.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuskin niitä tarvitsee ennen kuin aikaisintaan kuukauden päästä, eiköhän täällä etelässäkin mennä vielä talvikengillä ja sitten kumisaappailla.



Ei tuon ikäiselle kenkiä kannata ostaa yhtään etukäteen. Jalan kasvu on niin arvaamatonta. Mutta 1,5 cm pitäisi olla kasvu- ja käyntivaraa.

Vierailija
5/6 |
01.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvässä kenkäkaupassa kyllä sovitetaan ne kengät ja haetaan lapsen jalalle sopiva kenkä. Kannattaa myös sovituttaa jo sen vuoksi, että kenkien leveyskin vaihtelee. Kapeajalkaiselle ja leveäjalkaiselle käyvät ihan eri kengät, joten tuo koko ei ole ainoa, mita katsotaan!

Vierailija
6/6 |
01.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asumme vähän Suomea etelämmässä ja täällä kevyemmät kengät on jo tarpeen :).



Eilen ostin jo yhdet. Myyjä vitti niiden olevan isot, mutta kun halvalla sain, viimevuoden mallia, ostin varastoon. Noiden teidän mittojen mukaan ovat kyllä juuri sopivvat (reilu 1cm tyhjää kärjessä), kuten itsekin pähkäilin.



Vielä pitää kumpparit ostaa vetisimmille päiville, onko niissä tuo sama mitta hyvä?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi kahdeksan