Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Maanmittauslaitokselta härskiä toimintaa kun käskevät siirtämään omistuksen rekisteröintiä ja myöhemmin hinta nousee rajusti

Vierailija
09.01.2025 |

Tämä koskee osakekirjojen rekisteröintiä maanmittauslaitokselle. Laitos kehottaa siirtämään rekisteröintiä tulevaisuuteen ( 10 vuotta aikaa) ruuhkan takia ja hinta oli silloin 63 euroa, nyt ne ovat nostaneet hinnan jo 89 euroon. Tätä menoa ne nostaa sen satoihin euroihin?

Näettekö että on reilua kun maanmittauslaitos kehottaa siirtämään rekisteröintiä myöhemmäksi ja sitten nostavat reilusti hintaa?

Osakehuoneiston omistuksen rekisteröinti maksaa 89 euroa. Jos autopaikalla on oma osakekirja, autopaikan rekisteröintiä on haettava erikseen, ja siitä peritään hinnaston mukainen 89 euron rekisteröintimaksu.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
09.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omistavan luokan ongelmia.

Vierailija
2/3 |
09.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Omistavan luokan ongelmia.

 

Ei kaikki ihmiset ole köyhiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
09.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valtion ja kuntien lupavirastojen kanssa kannattaa olla tekemisissä niin vähän kuin mahdollista. Vähemmällä pääset. Ensin maksat verosi joilla rahoitetaan niiden toiminta ja sitten jos he tekevät sitä työtään niin maksat vielä toisen kerran.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän viisi