Vauva & taapero ja nukkumisjärjestelyt
Haluaisin tietää erilaisia tapoja säästyä pahimmalta väsymykseltä perheessä, jossa on taapero (meillä 2v4kk kun vauva tulee) ja vauva tulossa.
Mieheni on erittäin herkkäuninen ja taaperomme on nukkunut kanssamme samassa huoneessa koko ajan. Mies oli esikoisen tultua aluksi n. ½ vuotta toisessa huoneessa (paitsi kriisitilanteissa joskus kun tarvitsin apuansa) että sai käytyä töissä. Nyt olemme välttyneet yöheräilyiltä ja sänkyyn kinuamisilta sillä, että taapero on nukkunut kanssamme samassa huoneessa ja välillä viereenmankumisaikoina ihan sänkymme vieressä mutta aina lopulta hyvin mielin omassa sängyssä. Eli melkein kuin perhepedissä.
Nyt mietin, että emme varmaan saa kaikki nukuttua samassa huoneessa kun vauveli tulee parin kk:n päästä. Haluaisin imettää tiiviisti tulokasta, kuten esikoistakin. Mahdollisuutena on että nukkuisin vauvan kanssa eri huoneessa oven toisella puolella mutta pitäisikö esikoista jo alkaa harjoituttamaan siihen ettei äiti nukukkaan samassa huoneessa...?
Kiitollisena jokaisesta esimerkistä ja mielipiteestä,
Emokissa
lä oli sitten kiukkuinen huonosti nukutusta yöstä. Parisuhteemme pelastamiseksi minun oli totutettava vastoin omaa tahtoani lapsemme nukkumaan omassa huoneessan. Yllätyksekseni minä olin ainoa joka ikävöi taaperon viereen ;). Omassa viihtyisässä huoneessa, omassa rauhassa lapsi nukkuikin yllättävän hyvin. Voihan olla että teidän tapauksessa menee aivan yhtä hyvin, tai sitten menee vähän aikaa tottua, mutta se kannattaa. Suosittelen lämpimästi isomman lapsen siirtämistä omaan huoneeseen, jos mahdollista jo hyvissä ajoin ennen vauvan syntymää, että ehtii tottua.
Meidän tyttö on aina ollut huono nukkumaan. Siirsimme hänet omaan huoneeseen vähän reilun vuoden ikäisenä ja nukkuu siellä nyt täyttä häkää. Pitää siitä kun koira nukkuu samassa huoneessa. Sairauksien aikana hinataan sänky edelleen meidän makkariin.
Siskoni perheessä on jo 5 ja 7 v lapset jossa ravataan edelleen huoneesta toiseen. En suosittele siihen kierteeseen totuttelua. On oltava kovana. Kyllä se sitten helpottaa.