Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Amerikassa kuolee nyt ihmisiä hurjan paljon

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
23.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yli miljoona kuollutta kuukaudessa. Ja mikä se silloin alkoikaan kun tilastot nousivat?

Vierailija
2/7 |
23.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entäs Britannia

 

"Yli 330 000 ylimääräistä kuolemantapausta Isossa-Britanniassa viime vuosina voidaan johtua julkisten palvelujen ja etuuksien leikkauksista, joita Yhdistyneen kuningaskunnan hallitus noudattaa säästöpolitiikkaa, akateemisen tutkimuksen mukaan.

Tutkimuksen kirjoittajat ehdottavat, että vuosien 2012 ja 2019 välisenä aikana ennen Covid-pandemiaa kuolleiden määrä lisääntyy ennenaikaisesti tulojen vähenemisen, huonon terveyden, huonon ravinnon ja asumisen sekä sosiaalisen eristäytymisen jälkeen.

Aiemmin kohentuneet kuolleisuustrendit alkoivat muuttua huonompaan suuntaan vuonna 2010 käyttöön otetun säästöpolitiikan jälkeen, kun tory-johtama koalitiohallitus alkoi leikkaaa kymmeniä miljardeja puntia julkisista menoista, tutkimuksessa todettiin.

Journal of Epidemiology and Community Health -lehdessä julkaistussa tutkimuksessa havaittiin, että Englannissa, Walesissa ja Skotlannissa kuoli 334 327 enemmän kuin odotettu määrä kahdeksan vuoden aikana.

Professori Gerry McCartney, Glasgow'n yliopiston hyvinvointitalouden professori ja artikkelin toinen kirjoittaja, sanoi: "Kun Yhdistyneen kuningaskunnan hallitus keskustelee nykyisestä ja tulevasta taloussuunnasta, sen on ymmärrettävä tuhoisat vaikutukset, jotka leikkaavat, ja opittava niistä. sosiaaliturvaan ja elintärkeisiin palveluihin on vaikuttanut väestön terveyteen koko Yhdistyneessä kuningaskunnassa."

https://www.theguardian.com/business/2022/oct/05/over-330000-excess-deaths-in-great-britain-linked-to-austerity-finds-study

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
23.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Folio ei hellitä edes jouluna

Vierailija
4/7 |
23.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Totta kai koronan alku näkyy tilastois

Vierailija
5/7 |
23.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin on täälläkin kuollut. 

 

Elämä ei näytä kaikkien tulevaisuuden osalta hyvältä. Jumala pelastaa kaikki pois jos siltä näyttää tilanne.

Vierailija
6/7 |
23.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomessakin kuolee keskimäärin 146 henkilöä päivässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
23.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Piix

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän kolme