Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lasten tapaamisissa matkustamisesta ja kuluista vastaa lähtökohtaisesti tapaajavanhempi (isä)

Vierailija
20.12.2024 |

Laissa ei ole säädetty, mutta tämä mainitaan lähtökohdaksi. Tästä on tasa-arvo kaukana. Nimittäin usein nainen on vienyt lapsen kauas mukanaan. Joten olisi parempi, että se joka kauas vie, huolehtii matkat ja matkakustannukset..

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
21.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä isä ei ikinä kuskannut eikä maksanut.

Jos en päässyt viemään naapurikaupunkiin (hän muutti kauemmas) niin lapset kulkivat keskenään 3 julkisella edestakaisin.

Kiusa se oli pienikin kiusa...

Vierailija
2/2 |
21.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos lapsi asuu lähivanhemman luona sataprosenttisesti ja ainoastaan tapaa etävanhempaansa, vastaa lähivanhempi elatusavun osuutta lukuun ottamatta kaikista lapsen arkeen liittyvistä kuluista. Eiköhän tällöin ole kohtuullista, että etävanhempi huolehtii omista matkakuluistaan. Jos olet järjestelyyn tyytymätön, voithan aina pyytää muutosta tapaamissopimukseen niin, että lapsi asuu osan ajasta luonasi. Tällöin lapsen kuskaamisesta kodista toiseen syntyvät kulut jaetaan yleensä vanhempien kesken. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kuusi